Hayat Size Limon Verirse İçine Pozitiflik ve Destek Katın

Aug 09, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Hayat Size Limon Verirse İçine Pozitiflik ve Destek Katın

Pozitiflik ve Destek

Herkes arada bir kendini kötü hisseder ve bu hayatın bir parçasıdır. Eğer uzun süre kendinizi kötü hissederseniz alarm çanları çalıyor olabilir. Her zaman dışa dönüş biriyken bir anda insanlarla buluşma isteğinizi kaybederseniz bir sorun var demektir. Egzersiz yapmadan bir günü geçiremiyorken bir anda aylar boyunca egzersizden uzak durursanız bir şeyler yolunda gitmiyor olabilir. Olumsuz düşünceler yerine optimizmi koyan biriyken bir anda anlaşması zor ve şüpheci birine dönüştüyseniz bu aslında ek destek almanız gerektiğine dair bir işaret olabilir.

Hafif dereceli depresyon birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilse de depresyon kelimesi sizi korkutup saklanmanıza neden olmamalı. Normalde olduğunuz gibi hissetmemeniz, dünyanın sonunun geldiği anlamına gelmez. Aksine, bu negatifliği normal hayat düzeninizden bir sapma olarak düşünün.

Birçok durumda bireyin iç benliğinin pozitif farkındalıkla dolması gerekir. Birey, kendisine odaklanmak için bir veya birkaç ana ihtiyaç duyar. Hayattan gerçekten ne istediklerini ve bunu nasıl elde edebileceklerini sormaları gerekir. Aynı zamanda planları istedikleri gibi gitmezse sorun olmadığını da aynı içtenlikle duymaları gerekir.

Dubai’deki kalifiye ve uzman yaşam koçları ve terapistler, olumsuz düşüncelerin yerleşmesi durumunda size yardımcı olarak ışığınızı tekrar bulmanız için yol gösterebilirler.

1. Negatifliğe Karşı Kapıları Kapatın

Hayat, farklı yönlerden gelen iyi ve kötü anlardan oluşur. Hayatta her an karşısına gülümseniz beklenmez. Bu pek de uygulanabilir olmaz. Ancak iç ışığınızı bulmak ve içinizdeki karanlığın üstesinden gelmek başarılabilir bir şeydir. Saldırganlığınızın ve rahatsızlığınızın kökeninin ne olabileceğini ve daha derin sorunlar olup olmadığını düşünün.

Belki de tüm bunların kaynağı belirsiz bir gelecekle yüzleşme korkusu belki de mevcut durumun planlarınıza uygun olarak ilerlememesi olabilir. Ya da belirli bir durumda zayıf veya güçsüz hissediyor olabilirsiniz. Bu noktada meydana gelen tüm olumsuz durumlardan kaçınmaya çalışmanız gerekiyor. Kendinize durumun umutsuz olduğunu söyleyip durmayın. Negatifliğin geçici olduğunu ve yaşam koçundan alacağınız yardımla bu pesimist durumdan çıkabileceğinizi hatırlamaya çalışın.

2. Hareket Edin

Herkes aktif bir yaşam tarzı için yaratılmamıştır. Egzersiz yapmayı sevmediğinizi ya da arada bir abur cubur tüketmeyi sevdiğinizi kabul etmekte bir sorun yok. Ancak sağlıklı bir ruhunuzun olmadığına inanmak olumlu bir işaret değildir.

Günümüzde stres ve endişe çok yüksek seviyede olsa da bunlara karşı koyabileceğiniz bir o kadar fazla seçeneğiniz de var. Herhangi bir fiziksel aktivite türü stresi azaltmaya ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olarak bir sonraki güne daha iyi başlamanızı sağlayabilir. Fiziksel tembelliğinizin sağlıklı bir düşünce yapısının önüne geçmesine izin vermeyin.

Yapılan çalışmalar fiziksel aktivitenin enerji seviyelerini arttırdığını göstermektedir. Nabzınızı yükseltmek, kan akışını arttırmak ve endorfin salınımını sağlamak için gün boyunca aktif kalmaya çalışın. Haftada 5 gün günde 30 dakika boyunca orta-yüksek yoğunlukta aerobik egzersiz yaptığınız zaman vücudunuzun doğal hormonları harekete geçer ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak aktif ve mutlu olursunuz.

3. Gün Işığı Alın

Neden sahilde bir gün geçirdikten sonra ya da parkta oturduktan sonra kendinizi çok iyi hissettiğinizi merak ettiğiniz mi? Bunun cevabı D vitamini faktörü. Yağda çözünen bu vitamin hem kemiklerinizin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar hem de hücre fonksiyonlarına yardımcı olarak bağışıklık fonksiyonlarınızı arttırır.

Vücudunuz bu mucize vitamini güneşe maruz kalarak ürettiği için dışarı çıkmanız ve doğal güneş ışığı almanız gerekir. Ancak güneşe ne kadar maruz kaldığınız dikkat edin. Sizin için doğru güneş ışığı miktarını saat, mevsim, bulunduğunuz konum gibi faktörler belirleyecektir.

4. Farklı Bir Yol Seçin

Aynı şeyleri her gün tekrar tekrar yaptığınız zaman beyninizin bazı bölgeleri diğer bölgelerini tamamen hareketsiz kılar. Beyninize üstünde düşünebileceği yeni bir şey verin ve monoton yaşamınızın dışına çıkıp tamamen farklı bir şey yaparak kullanılmayan nöronlarınıza meydan okuyun. Bir süredir yapmayı düşündüğünüz TRX dersini deneyin, arkadaşınızla yemek pişirme kursuna gidin ya da sadece çizim yapmayı öğrenin. Sanat, spor ve hobi ile ilgilendiğiniz zaman kendiniz şüphe duymanıza neden olan düşünceleri uzaklaştırabilirsiniz.

5. Destek... İstediğinizde Gelecek

İnsanlar kendilerini kötü hissettikleri zaman bu durumu kendi başlarına atlatmak isterler. Eylemlerinize ve düşüncelerinize odaklanmak iyi bir şey olsa da daha da iyi olan şey ise sesinizin bir destek grubunda duyulmasıdır. Merak etmeyin. İster kabul edin ister kabul etmeyin, herkes onu kollayan bir kişiye sahiptir. Ancak sevdiklerinizin zihninizi okuyamayacağını unutmayın. Bu nedenle onlara küçük de olsa bir işaret vermeniz gerekir. Çalışmalar, pozitif sosyal desteğin ruh hali değişimlerini etkileyen ve beyinden salgılanan bir nörotransmitter olan serotonin miktarını azalttığını göstermektedir.

İyi günler kadar kötü günler de olacak ve bu hayatın bir parçası. Hayatın çoğunda mutlu ve tatmin edici günlerin olacağını unutmayın. Uzman bir yaşam koçunun yardımıyla pozitif görüntüyü korumanın değerini öğrenin. Yaşam koçluğu içindeki ışığı görmekte zorlanan kişileri teşvik eden ve destekleyen bir araçtır. Koçlar egzersiz yapmak, olumsuz düşüncelerle savaşmak, adım atıp yeni bir şey denemek, yeni insanlarla tanışmak ve “gün ışığı vitamini” depolamak için sizi motive etmeye yardımcı olabilirler. Uzun süre motivasyon eksikliği hissettiğiniz bir sonraki zamanda sadece bu zorluğu aşmanıza yardımcı olacak değil aynı zamanda size düzenli optimizm ve enerji sağlayan güvenilir ve deneyimli bir yaşam koçuyla çalışın.