Hayattan Gerçek Anlamda Nasıl Keyif Alırsınız: İyi Yaşamak İçin 10 Kural

Sep 14, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Hayattan Gerçek Anlamda Nasıl Keyif Alırsınız: İyi Yaşamak İçin 10 Kural

İnsanlar para kazanır, yetenekli çocuklar yetiştirir ve dönüşüm için gerekli adımları atarlar. Başarılı bir kariyer, başarılı bir evlilik, aktif sosyal medya hesapları, sağlıklı bir yaşam ve harika fotoğraf çekme özelliklerine bir arada sahip olmanız gereken hayat son zamanlarda zor olabilir. Tüm bunları tek bir yaşamda elde etmek gerçekten mümkün mü? Ünlüler ve sosyal medya fenomenleri tüm bunların çok kolay olduğunu gösteriyor. Bu mükemmel görünüşün çoğu takım çalışmasının ve iyi bir pazarlamanın sonucu olsa da tek çözüm iyi bir ekip değil. İşin gerçeği ise doğru bir düşünce tarzı, etkin bir zaman yönetimi ve kendini gerçekleştirme ile istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz.

Kim Olduğunuzu Bilin

Bu aslında bir görüş ya da fikir değil. Bu bir gerçek. Kendinizde diğer herkes gibi birkaç kusur bulacak olsanız da kimse mükemmel değil. Fiziksel özellikler ise baş etmesi en zor olanlar. Biri beyaz bir ten isterken başka birisi esmer olmak isteyebilir. Ama kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeyi öğrenin. İnandığınız şeyler ve davranışlarınız açısından benzersizsiniz. Sizinle benzer yolları izleyen ve benzer zorlukları atlatan kişiler olsa da herkesin hayatta kendi rolü vardır. Bunu fark ettiğiniz zaman başarı çok da uzakta olmayacak.

Doğru Davranış

Çoğu zaman “size nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranın” denildiğini duymuşsunuzdur. Bu sizin için harika bir yaklaşım olabilir. Peki ya diğer insanlar söz konusu olduğunda ne yapmalısınız? Belki de bazı durumlarda çevrenizde olan diğer insanlara onların istedikleri gibi davranmanız gerekiyor. Herkesin işine yarayacak tek bir formül olmasa da karşınızdaki kişiye göre değişiklikler yapabilirsiniz. Eğer gerçeği tüm çıplaklığıyla duymak istiyorlarsa bunu onlara verin. Ama eğer bazı gerçekleri duymak istemiyorlarsa onları kim yargılayabilir.

Kapıları Açın

Bir kapı kapanır başka bir kapı açılır sözünü kaç kere duyduk? Ama gerçek dünyanın aksine zihinlerinizdeki kapılar otomatik olarak açılmaz. Bunun için öncelikle zihninizi eğitirsiniz ve kapalı bir engelle karşılaştığı zaman onu açması için yeşil ışık yakmasını sağlarsınız. Başarısızlık korkusuyla yaşamak doğal olsa da bu korkunun üstesinden gelmek ve potansiyel risklerle karşılaşmayı öğrenilmiş bir yetenektir.

Egonuzu Bir Kenara Bırakın

Öz güven, güvende hissetmenin ayrılmaz bir parçası olsa da bazen kendinizi korumak için egonuzdan vazgeçmeniz gerekir. Zihninizin savunduğu her şeyi oluşturun bu bilinç her ne kadar hayati önem taşısa da illüzyon ve gerçeklik arasındaki ince çizgide hareket eder. Bu çizgiyi aştığınızda ise kibirli olursunuz, diğer insanlara ve hatta kendinize karşı zor bir kişiye dönüşürsünüz.

Ölçülü Olmak Da Önemli

Küçükken ebeveynleriniz “her şeyi yap ama ölçülü yap” derdi ve biz de ebeveynlerimiz olduğu için onları asla dinlemezdik. Şimdi büyünüz ve aynı şeyleri kendiniz yapıyorsunuz. Ya da en azından yapmak istiyorsunuz. İşin komik yanı ise ölçülü olma kelimesi her şeye yani hayatınıza, yiyeceklere, spor yapmaya, işe veya eğlenceye uygulanabilir. İyi bir dengeyi yakalamanız gerekir.

Karşılaştırmayı Unutun

Her zaman sizden daha büyük bir evi, daha hızlı bir arabası veya daha yeni bir cihazı olan birileri olacaktır. Birçok durumda diğer insanlarla ve diğer insanların sahip oldukları şeylerle kendinizi karşılaştırırsanız her 10 seferden 9’undan eksik yönleriniz kalacaktır. Peki 10. sefer karşılaştırıp onları geçtiğinizde bunun bedeli ne olacak? Değerli vaktinizin tamamını kendinizi yükseltmeye harcamak yerine diğer insanları aşağıya çekmek için harcayacaksınız. Hayatınızı yaşarken herkesi geçme çabasına son verin ve güçlü yönlerinizi, deneyimlerinizi ve hatta zayıf yönlerinizi belirlemeye başlayın.

Daha Az Negatif, Daha Fazla Pozitif

Negatiflik daha iyi olan pozitiflikten daha hızlı nüfuz etme eğilimi gösterir. Ama hayatınızdaki negatif insanlara en az zamanı, enerjiyi ve dikkati ayırarak bunu düzeltebilirsiniz. Olumsuz tavırları, yıkıcı düşüncüleri ve ölümcül sonuçları ele almayı bırakın. Hayatınızı hem sözleriyle hem de eylemleriyle aydınlatan insanlara doğru ilerleyin. Bu kişiler hayatta neyin iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Basit eylemlerden keyifli anlar çıkarmanıza yardım edeceklerdir.

Endorfin Salgılayın

Birçok durumda doğal ağrı kesici ve mutluluk arttırıcı hormon olarak ifade edilen endorfin gerçek hayatta farklı şekiller, renkler ve boyutlarda gelir. Vücudunuzun salgıladığı bu küçük nörokimyasal ağrıyla başa çıkmanıza ve keyif almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bu hormonu doğal olarak arttırmanın birçok yolu vardır. İster meditasyon yapın, küçük bir parça bitter çikolaya yiyin, gülün veya en sevdiğiniz diziyi izleyin, bu süreçte bu kimyasal habercileri sürekli olarak salgılarsınız. Liste sonsuza kadar uzandığı için her seferinde farklı bir şey seçerek bu hormonun seviyesini arttırın.

Ne Kadar Fazla Verirseniz O Kadar Fazla Alırsınız

Kulağa garip gelse de işe yarıyor. Bir arkadaşınızın yeni evine taşınmasına yardım etmek gibi küçük bir şey ya da kardeşinizin kira ödemeden kalmasına izin vereceğiniz büyük bir şey olabilir. Maddi yardım, manevi tavsiye veya sadece bir arkadaşınızın yanında olmak olsun uzun vadede verdiklerinizin daha fazlasını geri alacaksınız. Bu inanç manevi olsa da sonuçları gerçektir. Diğer insanlara yardımcı olursanız, kendinizin de bu yardımdan faydalandığını ve büyüdüğünüzü göreceksiniz.

İyi Görünün İyi Hissedin

Bu kulağa biraz yüzeysel gelse de biraz daha derinlere bakın. İyi görünmek tırnaklarınızı Instagram gönderisine hazırlamakla ilgili değil sağlıklı bir vücuda sahip olmakla ilgilidir. İster Everest Dağına tırmanın ister dua edin isterseniz de çocuklarınızı okula götürün, gün boyunca enerji sahibi olmak demektir. Tabi burada Pazar günü tembelliğini tamamen bastırın demiyoruz. Ancak diğer günlerde harekete geçmeli ve enerji dolu olmalısınız. Düzenli egzersiz bu konuda gerçekten yardımcı olacaktır.

İyi Görünün

Dünyada para harcamanızı, diğer insanlarla tanışmanızı ve tüm günlerinizi dolu geçirmenizi sağlayacak bir dolu aktivite ve etkinlik var. Peki sizi mutlu kılan etkinlikler ve aktiviteler hangileri? Bu etkinlikleri ve aktiviteleri nereye ve hangi zaman sığdıracaksınız? İşin en harika yanı herkes yaşamdan keyif alma kapasitesine sahiptir. Tek yapmanız gereken kendinizi hem maddi hem de manevi anlamda düzene sokmaktır. Yaşam koçları kulağa çok önemli gelmese de sadece sizi desteklemekten çok daha önemli rolleri vardır. İster başarılı olmak için çeşitli engelleri aşmanız gereksin isterseniz de yaşamınızı değiştirmek için içten gelen güce ihtiyacınız olsun, uzman ve eğitimli yaşam koçlarımız gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.