İhtiyaç Duyduğunuz Değişimi Gerçekleştirin: Hayatınızda Yardıma İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 5 İşaret

Aug 20, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
İhtiyaç Duyduğunuz Değişimi Gerçekleştirin: Hayatınızda Yardıma İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 5 İşaret

Bazı durumlarda hayatınızda mutluluğun eksikliğini değil mutluluğun farkında olmanın eksikliğini yaşarsınız. Dünyanın tüm zenginliklerine sahip olabilirsiniz. Dünyadaki en zeki kişilerden birisi olabilirsiniz. Hatta tüm dünyayı görmüş bile olabilirsiniz. Ama tüm bunlara sahip olmak, bunların değerini anladığınız anlamına gelmez. Deneyimin değeri.

İlişkilerin değeri. Yaşamın değeri. İşte bu noktada yaşam koçları sihirlerini konuşturur ve yardıma ihtiyaç duyabilecek bireylere yol gösterirler. Yaşam koçları danışanlar tarafından kabul edildikten sonra sadece danışanların hayatındaki olumsuz yanların farkında olmasını sağlamaz, aynı zamanda aradıkları ve istedikleri değişimi gerçekleştirmelerine de yardımcı olur.

Belirsizlik Kesin Gibi Görünürse

Bazı durumlarda belirsizlik günlük yaşamın bir parçası olabilir ve bireyler çok fazla sorun etmeden bu durumla baş etmeyi öğrenebilir. Belirsizliklerin zihnimizi ve vücudumuzu ele geçirmesine izin verdiğimiz anda endişe başlar. Burada karşılaştığınız durumlardan birisi de belirsiz olan geleceğin ne getireceğine dair endişe duymaktır.

Geleceğin ne getireceğine dair kontrolünüz olsa da birçok durumda kontrol sizin elinizde değildir. Aslında düşük düzeyde endişeli olmak zor durumlarda bir uyaran yaratarak bu durumdan çıkmamızı sağlayabilir. Ancak kontrol edilmeyen endişe nefes alma güçlüğü, geçmek bilmeyen baş ağrısı, kas ağrısı ve hatta depresyon gibi olumsuz fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açabilir.

Gerçeklerden Kaçma

Sorunlar gereksiz strese ve endişeye neden olduğu için onlardan kaçmak ve uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Günlük koşturmacadan kısa süreli de olsa kaçmak zihninizi dinlendirmek için iyi bir çözüm olabilir. Ancak bu kaçış durumu bir alışkanlık haline gelirse bazı sorunlar baş gösterebilir.

Herkesin arada bir ruhunu beslemesi ve zihnini dinlendirmesi için dinlenmeye ve iyileşmeye ihtiyacı vardır. Ama ilişkinizdeki, işinizdeki, sorumluluklarınızdaki ve genel olarak yaşamınızdaki sorunlardan kaçınıyorsanız bu durum zorluklarla mücadele etmekten kaçındığınız anlamına gelir.

Olumsuzluk En Yakın Arkadaşınız

Her 10 olumsuz durumdan 9’u diğer insanların sizi etkilemesinden dolayı ortaya çıksa da bu durum her zaman böyle olmayabilir. Hepimizin içinde az da olsa negatiflik bulunur ama bunu içinizde barındırmak tamamen size kalmıştır. Pozitif enerjinizin bir kısmını bile negatif enerjiye dönüştürüp hayatınızdaki neşeyi yok ederseniz olumsuzluk galip gelmiş olur.

Dünyaya dair ölümcül bir görüşe sahip olmak kaçınılmaz bir şekilde sosyal, romantik ve iş hayatınızda karmaşaya sebep olacaktır. İşinizi iyi yaptığınız için övgü alamam, düşünmeden tepki verme ve diğer insanların moralini bozma gibi işaretleri fark edebilirsiniz. Duygular varlığınızın temelidir. Üzgün, kızgın, huzursuz veya hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz normal. Ancak bu hislerin kişiliğinizin bir parçası haline gelecek şekilde büyümesine izin vermeniz sizi hayatta ileriye doğru götürmeyecektir. Kritik düşünme ve yargılayıcı davranışlar, gerginliğe neden olan ve stres hormonunun üretilmesine neden olan faktörlerdir. Endişe ve depresyon gibi belirtileri içeren bu olumsuz enerji, başınıza gelen tüm kötü şeyler için diğerlerini suçlamanıza neden olur.

Düşük Enerji İpleri Ele Alınca

Negatif enerjinin çok fazla eleştiri yapmanıza ve önemsiz hissetmenize neden olduğunu ifade ettik. Peki ya düşük enerji zihninizi ve vücudunuzu nasıl etkiler. Arada bir kendinizi kötü hissetmeniz normal. Ancak sürekli olarak enerjiniz düşükse ve günlük işlerinizi tamamlamakta zorlanıyorsanız bir sorun olabilir.

Genellikle enerji ve motivasyon eksikliği olarak tanımlanan bitkinlik iş yerindeki performansınızı etkilemek, aile ilişkilerinde soruna neden olmak ve yeterince uyumanızı engellemek gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bitkinlik bazı durumlarda anemi gibi medikal durumlardan kaynaklanabilir ve bu gibi durumlarda doktora gitmeniz gerekebilir. Ancak eğer altta yana neden medikal değilse yaşam koçluğunu deneyebilirsiniz. Uzun vadede enerjinizin olmaması zayıflamış bağışıklık sistemi ve kemik mineral yoğunluğunun azalması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer tedavi edilmezse tüm bu yorgunluk ve bitkinlik mevcut işinizi, ilişkinizi ve gelecekteki işlerinizi ve ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir.

İletişimsizlik

İnsanlar doğası gereği iletişim kuran bir topluluktur. Sürekli konuşmaya kısa bir ara vermek sağlıklı olsa da uzun süre boyunca diğer insanlardan ayrı kalmak bir sorun olarak görülebilir. Dikkat etmenizi gerektirecek işaret ise normal diğer insanlarla birlikte zaman geçirmeyi seven biriyken herhangi bir açıklama olmadan içinize kapanmanız olacaktır. İnsanların diğer insanlarla konuşmak istememesinin farklı nedenleri olsa da çevrenizdeki herkesten bir anda uzaklaşmak genellikle farklı bir duruma işaret eder. Böyle bir durumun herkese uyan bir açıklaması olamaz. Yaşam koçları size insanların aşırı olumsuz tepkilerde bulunmasına neden olan faktörleri açıklamaktan mutluluk duyacaktır. Bu gibi sorunları çözmek için bir dizi tedavi yöntemi bulunur. Bunlar gerçekten de birer sorun olarak ele alınmalıdır. Gözle görünür fiziksel etkileri olmasa da bu durum bir sorun olmadığı anlamına gelmez.

Birçok durumda hislerinizi dışarıya yansıtma konusunda yetersiz olursunuz. 7/24 gülümseyen bir yüze sahip olmak, sürekli asık suratlı gezmek kadar dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bir kişi bir anda hayatın eğlencesine bakarken diğer yanda kendilerinin bile bilmediği bir nedenden dolayı göz yaşlarına boğulabilir. Ne kadar şanslı olursak olun hem gerçek hem de mecazi anlamda sahip olduğunuz zenginliklerin farkında olmadığınız sürece bunlar bir anlam ifade etmeyecektir. Benzer şekilde endişe zor durumlarda sizi motive etse de aynı zamanda yetersiz ve korku dolu hissetmenize de neden olabilir. Yaşam koçluğu sihirli bir değnek değil daha ziyade takipçilerinizin doğru yolu bulmasına yardımcı olacağınız bir işarettir.