İstikrarlı Düşünce Yapısı: En Büyük Hayallerinize Ulaşmak İçin Yaşam Koçundan Birkaç Tavsiye

Jun 10, 2022 | Ebru Goksu Yildirim
İstikrarlı Düşünce Yapısı: En Büyük Hayallerinize Ulaşmak İçin Yaşam Koçundan Birkaç Tavsiye

Hayallerinizin gerçekleşeceğine gerçek anlamda inanmaya başladığınız zaman bu hayaller gerçeğe dönüşmeye başlayacaktır. Bunu yaparak bilinçaltınızı yakın gelecekte hayallerinizin gerçekleşeceği konusunda beslersiniz.

Huzura erişmek istiyorsanız kendinize hedefler belirlemeniz gerekir. Herhangi bir hedefiniz olmazsa odak noktanız ya da amacınız olmaz. Bir hedef belirlemek sadece hayatınızın hangi yönde gittiğine dair kontrolü elinize almanızı sağlamaz, aynı zamanda başarılı olup olmayacağınızı belirleyen kriterleri de size sunar.

Hedefler, kendinizi görmek istediğiniz yöne doğru giderken aslında hangi yöne gittiğinizi tespit etmenin mükemmel bir yoludur.

Bir yaşam koçu olarak insanlar bana genellikle hedef belirlemenin ne kadar önemli olduğunu soruyor. Hayatımın her alanında her zaman kendime hedefler belirliyorum. Bu hedefleri belirlemek daha büyük şeylerin hayalini kurmamak ve yapmak istediğim işlerde daha iyi olmama izin veriyor. Aynı zamanda ilerlememi düzenli olarak takip etmeme de izin veriyor.

Bu nedenle hayatta daha iyi şeyler başarmak istiyorsanız, daha büyük hayaller kurmak, hedefler belirlemek ve istediklerinizi elde etmek için izleyebileceğiniz bazı ipuçları işte şu şekilde:

Sizi Motive Edecek Hedefler Belirleyin

Kendinize koyduğunuz hedeflerin sizi motive etmesi çok önemli. Bu motivasyon hedeflerin sizin için anlamlı olduğunu ve hedeflere atanmış olan bir değer olduğunu gösterir. Sonuç ile çok az ilgilendiğinizde ya da büyük resme baktığınızda bunları anlamsız bulduğunuzda, hedefleri bir iş haline getirme olasılığınız çok düşük olacaktır. Hedeflerinize ulaşmak için en önemli şey motivasyondur.

Büyük Hayaller Kurun Ama Küçük Planlar Yapın

Büyük hayaller kurmak vazgeçilmez olsa da devasa hedefler koymak bir noktada korkutucu görünebilir. Koyduğunuz hedefe ulaşmak soru işaretleri yaratarak bu hedefleri hiç başaramayacakmış gibi hissetmenize yol açabilir. Bu nedenle büyük hayaller kurarken bu süreçte küçük hazırlıklar yapmak ve ölçülü planlar oluşturmak hayati önem taşır.

Büyük hedeflerinizi daha küçük hedeflere bölün ve daha sonra bu daha küçük hedefleri ayrı olarak ele alın. Hedefleri başarılabilir parçalara bölmek hedeflerinizi daha kolay yönetebileceğinizi düşünmenizi ve ileriye doğru adım atmak için daha istekli olmanızı sağlar. Daha sonra motivasyonunuzu koruduğunuzdan emin olmak için başardığınız her aşamayı kutladığınızdan emin olun.

Eylem Planı Oluşturun ve Bu Eylem Planına Bağlı Kalın!

Bazı durumlarda sonuçlara o kadar çok odaklanırsınız ki ileriye doğru gitmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm önlemleri içeren planı göz ardı edersiniz. Asıl hedefinize ulaşmak için alt hedefleri yazmanız gerektiğini ve bu alt hedefleri tamamladıkça üstlerini çizmeniz gerektiğini anlamanız önemlidir. Bu durum özellikle de uzun vadeli ya da büyük ya da çok fazla çaba gerektiren hedefler için hayati önem taşır.

Hedef belirlemenin bir sonu olan bir olay değil sürekli devam eden bir olay olduğunu unutmayın. Kendinizi takip etmek için hatırlatıcılar oluşturun ve hedeflerinizi gözden geçirmek için belirli bir zaman ayırın.

Zaman içinde nihai hedefiniz bir şekilde aynı olabilir ama yol boyunca kendiniz için oluşturduğunuz eylem planı önemli miktarda değişebilir.

Çevrenizde Sizi Destekleyen İnsanları Tutun

Sizinle benzer düşüncelere sahip ve destekleyici kişileri çevrenizde tutmak gerçekten de hayati önem taşır. Her şeyi kendi başınıza yapmak için uğraşmayın. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla konuşun ya da sizi bu yol boyunca teşvik edecek bir yaşam koçu ile çalışın.

Destek sisteminiz ne kadar sağlam olursa hedeflerinize ulaşmak için o kadar motive olursunuz. Sizin başarmak istediğiniz şeyleri halihazırda başarmış birisini bulmak ve bu süreçte o kişiden yardım ya da rehberlik almak da harika bir teşvik olacaktır.

Eğer aktif olarak başarmak istediğiniz şeyler konusunda söylediklerinize dair kendinizi sorumlu hissetme açısından iyi hissetmiyorsanız bunu yapabilecek bir aile üyesi ya da arkadaş bulun. Çevrenizden uygun yardımı olarak hayatta başarmak istediğiniz şeyleri elde edebilirsiniz.

Unutmayın: Başarısızlık da başarıya giden yolun bir parçasıdır.

Yaşam koçu olarak benim işim size her şeyin mükemmel olacağını söylemek değil. Eğer büyük hedefleriniz varsa bu yolda ilerlerken küçük pürüzlere hazır olmalısınız. Hayaliniz ne kadar büyük olursa bu hayali gerçekleştirmek de o kadar zor olacaktır.

İlk denemede hedeflerinize ulaşma yolunca bazı engellerle karşılaşırsanız ya da başarısız olursanız bu durum pes etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazen başarısız olmak normaldir. Başarılı bir kariyere sahip neredeyse herkes bir kereden daha fazla başarısız olmuştur.

Başarısız olup olmamanız önemli değil. Burada önemli olan şey sürekli devam etmek ve her düştüğünüzde kalkarak ilerlemektir. Hatalarınızda ders çıkarın ve hataların başarı sürecinde yaşamanız gerekenlerin sadece bir yüzü olduğunu anlayın.

Her zaman hayallerinize güvenmeniz ve inanmanız gerektiğini hatırlayın. Eğer emek vermeye hazırsanız, gerekli önlemleri alırsanız ve işler zorlaştığınızda bile ilerlemeye devam ederseniz hedeflerinizi başarabilirsiniz.

Deneyimli bir kariyer koçu olarak profesyonel ve kişisel hayatınızı rayına oturtmak için kişisel değerlerinizle nasıl bağlantı kurabileceğinizi yeninden keşfetmenize ve hedeflerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilirim. Başlamak için hemen mesaj gönderin!