Kariyer Koçluğu Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Jul 12, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Kariyer Koçluğu Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Profesyonel hayatınızın bir noktasında ya aynı kariyer yolunu izlemek ya da değişiklik yapmak gibi kritik bir karar vermeniz gerekir. Size finansal güvence veren ancak tutkulu olmadığınız bir işe sahipseniz, aynı yolu mu takip etmeniz yoksa finansal güvence yerine tutkunuzu mu tercih etmeniz konusunda belirsizlik yaşayabilirsiniz.

Bu tür kararlar bizi derinden etkiler. Günün sonunda bilinçli ya da bilinçsiz de olsa hayatınız seçimlerinizin bir sonucu. Peki yaptığınız tüm seçimlerin tam kontrolüne sahip olduğunuzu söylersek hayatınızı da kontrol ettiğinizi söyler misiniz? Bu her zaman doğru değil. Doğru olduğuna inandığınız kararları bilinçli olarak verseniz de insan olarak mükemmel değiliz ve hata yapma eğilimi gösteririz.

Söz konusu bu durum ve kariyer değiştirmek gibi hayatınızı değiştiren kararlar olduğunda karar verme konusunda size yol gösterecek birinin yardımına sahip olmak, özellikle de kafanızın karıştığı ve ne yaptığınızdan emin olmadığınız noktada faydalı olabilir. Bu kılavuzluk ise kariyer koçluğu şeklinde ortaya çıkar.

Kariyer Koçluğu Nedir?

Kariyer koçları bir süredir mevcut. Günümüzde genel olarak koçluk endüstrisi üstel olarak genişliyor ve süreç içerisinde ilerledikçe kariyer koçları gibi özelleşmiş koçluk türleri ortaya çıkıyor. Temelde kariyer koçları bireylere, çözüm odaklı ve hedefin yönlendirdiği kararlar verme şansı sunuyor. Kariyer koçları, özellikle söz konusu tamamen farklı bir alana geçmek olduğunda bireylerin kendi kariyer rotalarına yardımcı olmak için özelleştirilmiş planlar benimsiyorlar. İster yeni mezun, ister şirkete yeni girmiş tecrübesiz bir çalışan ister şirketteki üst düzey yönetici isterse de emekli olmak üzere olan bir yönetici olsun, koçlar bireylere kariyerlerinin herhangi bir aşamasında yardımcı olabilirler.

Kariyer Koçluğu Nasıl İşe Yarar?

Kariyer koçlarının attığı ilk ve en önemli adım, bireyin mevcut kariyer pozisyonu ele almak ve değerlendirmektir. Daha sonra bu bilgileri kullanarak eylem planı oluşturmak amacıyla kariyer seçenekleri hazırlarlar. Sonraki aşamada ise bireyler, kilit yetenek avcıları için beceri setlerini kullanabilir ve daha geniş bir kariyer penceresi açabilirler. Kariyer koçları, bireylerin özel kaynaklardan faydalanmasına ve kariyerleri için bilgiye dayanan kararlar vermesine yardımcı olmak adına verilerin pazarlamasını yapmasına izin verir. Bireyin kariyer kararı konusunda aktif olmak yerine koçlar, bireylerin istedikleri pozisyonu elde etmelerine ve gelecekteki istihdam edilme şanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için gerekli araçları ve bilgiyi sağlar.

Kariyer Koçluğu Konusunda Genel Yanlış Anlaşılmalar

Kariyer koçluğu hakkında belki de en yaygın yanlış anlaşılma koçların size uygun bir iş bulmasıdır. Bu kulağa güven verici gelse de kariyer koçları sadece bireylerin profesyonel yaşamlarında yolunu bulmasına yardımcı olacak araç, bilgi, akıl ve kılavuzluk sağlayabilir. Aynı zamanda tek bir kariyer koçluğu seansının bireyin kariyer zorluklarını çözeceğine dair yaygın bir inanç vardır. Bu durum gerçekten hiç bu kadar uzak olamazdı. Kariyer koçluğu, son aşamada kariyer isteklerinize ulaşana kadar devam eden bir süreçtir. Bazı insanlar aynı zamanda kariyer koçluğu veya diğer özelleşmiş koçluk türlerinin rahatına düşkün olanlara,  ayrıcalıklı olanlara ve üst düzey yöneticilere yönelik olduğunu düşünürler. İşin aslı şöyle - kariyer koçluğu, size uzun vadede yardımcı olacak bir yatırımdır.

Kariyer Koçluğunun Faydaları

Kariyer koçluğu, profesyonellerin kariyerlerinin bir aşamasından diğer aşamasına sorunsuz olarak geçmesini sağlar. Kariyer koçluğundan ne beklemeniz gerektiğine bakalım. Etkili ve önemli CV/portföy oluşturmanıza izin verir. Başvuru yapanlar havuzundan sıyrılmak için başvurduğunuz pozisyona uygun olan etkili bir CV hazırlamak çok önemlidir. Kariyer koçları, becerilerinizi gösteren, iş verenin ihtiyaçlarına karşı hassas olan ve şirketteki başvuru yaptığınız pozisyona getireceğiniz değerleri içeren bir CV oluşturmanıza yardımcı olur.

İlgili endüstrilerle bağlantılar kurmanıza yardımcı olmak

Kariyer koçları, bağlantı kurmaya, ilgili kişilerle buluşmaya ve kariyer fırsatlarını ele almaya yardımcı olacak network havuzundan faydalanmanıza izin verirler. Zorlu kariyer kararlarını vermek için bilgiye dayanan seçimler yapmayı kolaylaştırır. Kariyerinizin yönünü etkileyen bir karar vermeniz gerektiğinde, doğru araçlara sahip olmanız ve bu araçları kullanacak sağlam bilgiye sahip olmanız çok önemlidir. Kariyer koçları, herhangi bir zamanda doğru kariyer seçimlerini yapmak için hazır olmanızı ve gerekli araçlara sahip olmanızı sağlar.

Temel kritik ve yumuşak becerileri kazanmanıza yardımcı olmak

İnsanlar yetenekle doğar ama beceriler azimli bir çalışmayla kazanılabilir. Kariyer koçları, iş ortamının sürekli değişen doğasını ve kariyerinizde ilerlerken başarılı olmak için bazı becerileri geliştirmeniz gerektiğini anlarlar.

Öz güvenle değer önermenizi belirlemek

Öz güven, yeni bir kariyer yoluna atılırken gereklidir. İş verenin size verdiği işi beklentilerine göre yapacağınızı hissetmesi önemlidir. Kariyer koçu, istediğiniz kariyer seçimleri için eylem planını öz güvenle oluşturmanız yardımcı olur.

Seçilen meslek için hesap verebilmenizi sağlamak

Kariyer koçları, kariyer hedefleriniz için hesap verebilir olmanızı sağlarlar. Bir kişinin sizi yolunuzda tutması ve nihai hedefinizi hatırlatması, kariyer başarınız için kritik öneme sahiptir. Aile üyeleri, arkadaşları ve sevdikleriniz sizi motive etme konusunda etkili olsalar da bu kişiler affetme eğilimi de gösterirler. Diğer yandan kariyer koçları size pek fazla müsamaha göstermezler.

Ne Zaman Kariyer Koçuyla Konuşmalısınız?

Profesyonel yaşamınızda bir düzlükte takıldığınızı düşünüyorsanız ve daha fazlasını yapabileceğinize inanıyorsanız, kariyer koçuyla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. Kariyer koçuyla konuşmak, kariyer isteklerinizi sonsuza kadar doyuracak şekilde neyi başarmak istediğinizi anlamanıza izin verir. Profesyonel kariyer koçluğu sizi A noktasından B noktasına taşıyabilir. Kariyer koçu, başarı ve başarısızlıklarına rağmen gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarmak için her adımda sizinle olacaktır.