Kariyer Koçu İle Çalışmanın Avantajları

Aug 17, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Kariyer Koçu İle Çalışmanın Avantajları

Kariyer basamakları tek seferde kolay bir şekilde çıkılmaz. Yeni işe girenler, uzun yıllardır bir işte çalışanlar ve kendi işini kuranlar zaman zaman zorlanırlar. Bu yolculukta bir kariyer koçu ile çalışarak profesyonel destek almak kişinin daha iyi bir kariyere sahip olmasına yardımcı olur.

Kariyer koçu, iş hayatına başlarken atacağınız adımlarda ve iş değişikliği yapmak istediğinizde size yardımcı olacak kişidir. Hayatınızın belirli dönemlerinde ne yapacağınız konusunda kararsız kalabilirsiniz. Yapmak istediğiniz şeyin size uygunluğu ya da mantıklı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Böyle bir durumda ikinci bir kişiden profesyonel destek almanız içinizde var olan gücün dışarıya çıkmasını sağlayacaktır.

Kariyer Koçu Neler Yapar?

Kişinin yerinde bir özgüven sergilemesi iş görüşmelerinde çok önemlidir. Adeta kişiye yakışan bir kıyafet olan özgüven konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak bu durum sizi pes ettirmek yerine daha iyi olmak konusunda motive etmelidir. Kariyer koçunun yaptığı da budur. Sizi zor fırtınaların içerisinden almayı amaçlayan koç, sakin bir sahilde kendinize yer bulmanız için çabalar. Karşılıklı görüşmeler ve fikir alışverişleri sayesinde içinizdeki potansiyel ortaya çıkar. Dik duruş iş görüşmelerinin yanı sıra çalışma hayatında da size fayda sağlar. 

Kariyer koçu ilgi alanlarınız, yetenekleriniz, hayalleriniz ve değerlerinizi dikkate alarak destek verir. Kendinizi daha iyi tanımanız, yapacağınız işlere daha iyi odaklanmanızı sağlar. Çünkü değerlendirme sonrasında ne istediğiniz ve neye odaklanmanız gerektiği konusunda net fikirlere sahip olursunuz. Bundan sonraki aşamalarda fikrinizi ya da kendinizi eksik olduğunuz noktalarda geliştirmek için çabalayabilirsiniz. 

Kariyer Koçu Size Nasıl Yardımcı Olur?

Kariyer koçu ile çalışmak emin olmadığınız durumlarda netlik kazanmanıza yardımcı olur. Şöyle ki; ne yapmak istediğinizi biliyor ancak buna yönelmenin mantıklı olup olmadığı konusunda kararsız kalıyorsanız, koç sayesinde birkaç adım sonrasını görebilirsiniz.

Kariyerinizde bir tıkanma yaşıyorsanız sorunun nedenini bulmanıza yardımcı olur. Size en doğru soruları yönelterek farklı bir açıdan bakmanızı sağlar. Bu sayede durumu daha iyi değerlendirebilirsiniz.  Kendi işinizi kurmak, size ait bir markanız olsun istiyorsanız aradığınız motivasyonu kariyer koçunda bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hemen randevu almak