Kariyer Koçu Nedir? Kariyer Koçu Ne İş Yapar?

Aug 17, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Kariyer Koçu Nedir? Kariyer Koçu Ne İş Yapar?

Üniversiteden mezun olan ya da sevdiği işte çalışmayan kişiler iş arayışı içerisine girer. Üniversiteden mezun olmadan önce staj yapmadıysanız ya da iş deneyiminiz yoksa iş ararken bir takım zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Sevdiğiniz işte çalışmadığınız için iş ya da meslek değişikliği yapmak istiyorsanız kararsız kalabilirsiniz. İşte bu aşamalarda kariyer koçu devreye girecektir. 

Kariyer koçu iş hayatında doğru adımları atmanız, hedeflerinizi gerçekleştirmeniz ve farklı bir bakış açısı ile size yardımcı olan kişiye denir. Danışmanlık alacağınız bir koç sizinle çalışmayacak ya da sizi bir şey yapmaya zorlamayacaktır. Aksine istediğiniz şeye yönelmeniz ve onu elde etmeniz için destek verecektir. Kişiliğiniz ve isteklerinizle uyuşmayan alanlara yönelmekten sizi koruyacaktır.

Mevcut kariyerinizde değişiklik yapmak istiyor ancak kararsız kalıyorsanız kariyer koçuna danışabilirsiniz. Kişisel becerilerinizi ve yeni fikirlerinizi değerlendiren koç, ihtiyacınız olan gücü size verecektir. Bu sayede mevcut işinizi tehlikeye atmayacak ya da yeni işinize yönelme konusunda doğru kararları alabilirsiniz. 

Kariyer Koçuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Kariyer koçuna en çok sürekli iş değiştiren kişiler ihtiyaç duyar. Sık iş değişikliği özgeçmişte iyi gözükmediği için yeni işler bulmak da zorlaşır. Bundan dolayı işe başlayacağınız yeri iyi seçmeli, orada kalmak için çaba göstermelisiniz. Kariyer koçu mevcut durumunuzu olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirir. Resmi büyük çerçevede görmenizi sağlayarak, yeni bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. Olaylara tek yönden değil farklı açılardan bakmanız sonucunda daha iyi karar verebilirsiniz. 

İş hayatına uzun bir ara verdikten sonra geri dönmek istiyorsanız bir koçtan yardım talep edebilirsiniz. Bu sayede kurumsal yaşamdan uzak kaldığınız süre içerisinde yaşanan değişiklikleri öğrenerek kolaylıkla uyum sağlayabilirsiniz. 

Emekli olduktan sonra evde olsanız bile bir şeyler üretmeye devam etmek istiyorsanız da kariyer koçluğu hizmeti alabilirsiniz. Koçla neler yapabileceğinize dair bir plan yapabilir, kabuğunuza çekilmeyip aktif olmaya devam edebilirsiniz. Önemli olan size uygun ve seveceğiniz bir iş bulmaktır. Böyle bir iş sizi yorsa bile tatmin olacağınız için zorlanmaz ve yapmaya devam etmek için gereken motivasyona sahip olursunuz.