Kariyer Koçu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aug 17, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Kariyer Koçu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayatın en önemli dönemlerinden biri olan kariyer seçimi konusunda birçok kişi profesyonel destek alıyor. Bu sayede mantıklı adımlar atmak mümkün oluyor. Hayat üzerindeki etkileri göz önüne alındığında ise iyi bir koç seçilmesi gerekiyor. Koç sayesinde “Bu iş bana uygun mu? İşimden ayrılmalı mıyım? Nasıl işlere bakmalıyım?” gibi sorulara cevap bulmak mümkün oluyor. Peki iyi bir kariyer koçu nasıl seçilir? Gelin birlikte bakalım..

Kariyer Koçu Nedir? Ne Yapar?

Yeni bir kavram gibi gelse de kariyer koçları aslında yıllardır sektörde hizmet veriyor. Okul seçiminden yeni bir is kurmaya kadar kariyerin farklı adımlarında koçlardan destek almak mümkün. İnsanlar tarafından kariyer koçuna ihtiyaç duyulması ise koçların sayısını arttırdı. Hal böyle olunca aralarından secim yapmak da zor olmaya başladı. Ancak bazı noktalara dikkat ederek size en uygun koçu bulabilirsiniz. 

Koç seçiminden önce kendinizi tarafsız bir şekilde değerlendirmelisiniz. Bu sırada artılarınızı ve eksilerinizi belirleyerek zorlandığınız alanları tespit etmelisiniz. Gerçekçi bir liste oluşturarak değişim için aradığınız motivasyona daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Kariyer Koçu Nasıl Seçilir?

Kariyer koçunuzdan en iyi şekilde verim almak istiyorsanız sizinle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu koçunuzun sizinle tamamen aynı olması demek değildir. Aksine sizden farklı bir koç konfor alanınızdan çıkmanıza yardımı olacaktır.  Koçunuzla tabi ki bazı konularda farklı düşünebilirsiniz ancak genel olarak uyum yakalamanız gerekir. Bu sayede kariyerinizle ilgili bir karar alırken koçunuza güvenebilirsiniz. 

Seçim yaparken koçun sizin alanınızda daha önce tecrübesi olup olmadığına bakabilirsiniz. Yine de seçim yapmakta zorlanıyorsanız daha önce çalıştığı kişilerin yorumlarına ve varsa referanslarına göz atabilirsiniz. Koçtan on görüşme talep ederek de fikir sahibi olabilirsiniz.

Kariyer koçları son derece yoğun insanlar olmalarına rağmen danışanlarına karşı daima zaman ayırmak isterler. Ancak kişisel hayata saygı duymak adına size belirlenen saatlerde koçunuzla görüşmeniz daha iyi olacaktır.

Destek alabileceğiniz koçlardan oluşan bir liste yapabilirsiniz. Listedeki koçlara ulaşarak olabildiğince net sorular yöneltebilirsiniz. Hangi unvana sahip olduğu, hizmet bedeli, uzmanlığının hangi alanda olduğu ve başarı hikayelerini öğrenerek kararınızı verebilirsiniz.