Kendinizi Parlak Işığa Doğru Yönlendirin

Jul 04, 2022 | Ebru Goksu Yildirim
Kendinizi Parlak Işığa Doğru Yönlendirin

İnsanlar yaşlandıkça kendilerine karşı anlayış hislerini kaybederler ve yaptıkları her hata karşısında kendilerini eleştirip suçlamaya başlarlar. Bireylerin ellerinde bulunan tüm sevgiyi diğer insanlara sunarken kendilerini sunmadığını görmek üzücü bir durumdur.

Bu durum genellikle içinizde herhangi bir umut kalmadığında, sizi hayatın zorlukları karşısında ilerlemeye doğru itmeye yardımcı olan içinizdeki tüm umut ışıklarını kaybettiğinizde medyana gelir.  Kendinize olan inancınızı kaybettiğiniz durumda, öz sevgi ya da öz anlayış fikri yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlar.

Bazı durumlarda sevgi eksikliği nedeniyle insanlar bunun medyana geldiğini anlamazlar çünkü içlerinde boşluğun onları tükettiğini düşünürler. Yaşam koçunuz bazı bireyler için öz anlayış teriminin öz anlayış olmadığı için tamamen yeni bir fikir gibi göründüğünü söyleyebilir.

Bireylerin geçmişte travma ya da baskı deneyimi yaşadığı durumlarda ve bu gibi bir ortamda bu tarz bir düşüncenin ortaya çıkması makuldür. Yaşam koçunuz bu durumun, bireylerin öz sevgi ve direnç eksikliği yaşayan başka bir kişilik geliştirmesine neden olarak davranışları olumsuz yönde etkileme eğiliminde olduğunu öne sürer. Bir kişinin kendi öz saygısını arttırmak için üstünde çalışabileceği bazı noktalara göz atalım:

İç Sesinizi Eğitin

Kendinizi eleştirmek, birey olarak kendinizi kapamanıza ve boğulur gibi hissetmenize neden olabilir. Zihnimizde sürekli olarak zararlı izler veren iç sese sahip olduğunuz zaman bu sesi göz ardı etmek ve bu nedenle de öz anlayış göstermek zor olabilir. Öz anlayış bulutuna ulaşmak için atmanız gereken ilk adım, iç sesinizi sevgi ve şefkati anlayacak şekilde eğitmenizdir. Yaşam koçunuz, kendinize karşı eleştiride bulunmak ve kendinizi aşağıya çekmek yerine nazik mesajlar verme ve motive edici sözler söyleme üzerinde çalışırsanız bunların öz sevgi geliştirme konusunda yardımcı olabileceğini işaret eder. İçinizde bulunan eleştirel sesin zor zamanlarda size ilham vermesi gerekir. Ancak bu iç sesi sevgi ile eğitmeli ve öz anlayış yolunda bu eğitime devam etmelisiniz.

Sağlıklı Narsistlik

İnsanlar genellikle narsistlik ve öz anlayışı ya da öz sevgiyi birbirine karıştırarak bunların aynı kavramlar olduğunu öne sürerler. Öz anlayış, kibirli ve alçakgönüllü olmak yerine kendinize nezaket ile davranma durumudur. Narsist kişiler ise kendilerini mümkün olduğu kadar çok yüksek bir konuma yerleştirerek sadece kendiniz ortaya koyma halidir. Çalışmalar, sağlıklı olduğu sürece narsistliğin zihinsel sağlık için iyi bir işaret olabileceğini kanıtlamıştır. İster kötü bir gün geçirin, ister bir yarışmayı kaybedin isterseniz de işinizi kaybedin, hayatta işler iyi gitmediği zaman kendinize dair istikrarlı bir his elde etmenizi sağlar.

Tek Başınıza Değilsiniz

Her zaman bu önemli noktayı hatırlayın. İşlerin çok kötü bir yöne saptığı ve kimsenin sizi anlamadığı bir durumda olabilirsiniz. Ama bu noktada yanılıyorsunuz. Dünyada sizinle neredeyse aynı konumda olan ve hatta bazı durumlarda sizden daha kötü konumda olan milyonlarca insan var. Sığınabileceğiniz tek şey ise umut. Yaşam koçunuz, insanların kendilerine inanmaya devam etmelerini ve kendilerine öfke göstermek yerine anlayış göstermeleri gerektiğini öneriyor. Bu sizi motive etmeye ve diğer insanlar iyi bir bağ kurmaya yardımcı olacak. İşin sonunda ise bu işte yalnız olmadığınızı bileceksiniz.

Kendinize çok fazla yüklenmeye son verin ve bu noktalara inanmaya başlayın. Çünkü bu adımları yavaş yavaş benimsediğiniz zaman kendinizi sevmeyi öğreneceksiniz. Ve kendinizi ne zaman kötü hissederseniz ya da bir yere ait olmadığınızı hissederseniz, işleri düzeltmenize yardımcı olacak Dubai’daki yaşam koçunuzla iletişime geçebilirsiniz. Başlamak zor olabilir ama zaman geçtikçe olumsuz taraflardan uzaklaştıkça kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.