Kimler Kariyer Koçu ile Çalışmalıdır?

Sep 23, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Kimler Kariyer Koçu ile Çalışmalıdır?

Kariyer koçları iş arama ya da kariyer geçişine yardımcı olmakla tanınır. Danışanların işlerinden ve çalıştıkları şirketteki fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı oldukları için de değerlidirler.  Kariyer koçu ile çalışmak için en doğru zaman, haylinizdeki işe doğru yapmak istediğiniz ilerlemeyi kaydetmediğiniz zamandır. 

Kariyer Koçu Nedir?

Kariyer koçluğu tipik olarak siz ve koçunuz arasında bire bir görüşmeden oluşur. Bir seans genellikle 45 ila 60 dakika sürer. Çoğu danışan profesyonel koçu ile haftada bir görüşür, ancak bazı danışanlar koçları ile her iki haftada bir ya da ayda bir buluşur. 

Kariyer koçu, genellikle ilk bir ya da ikinci görüşmede kariyer hedefleriniz ve yaşam hedefleriniz hakkında bilgi edinecektir. Bunların yanı sıra koçunuz güçlü yönlerinizi, değerlerinizi ve size anlam ve amaç veren şeyleri belirlemenize yardımcı olacak çeşitli değerlendirmeler yapacaktır. Bu ilk görüşmelerin ana amacı koçunuzun size neyi başarmak istediğiniz konusunda tam bir netlik sağlamak ve ardından kişiselleştirilmiş bir kariyer planı oluşturmanıza yardımcı olmaktır. 

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz yeri beğenmediğinize dair bir fikriniz olabilir, ancak bundan sonra ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok. Bu birkaç nedenden ötürü olabilir. Örneğin, mevcut işiniz çok tatmin edici değilse bu özgüveninizin azalmasına neden olabilir. Daha zorlu bir işi başarabileceğinize olan inancınızı kaybedersiniz.

 Mevcut işiniz kişisel hedeflerinizle uyumlu değilse motive olmanın zor olduğunu görebilirsiniz. Kariyer koçu işinizden neden memnun olmadığınızı belirlemenize ve hedeflerinize uygun olan meslek seçimi konusunda uygun fırsatları bulmanıza yardımcı olur. Kariyer değiştirmek büyük bir adımdır. Bir koç size değişimi kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan desteği verebilir çünkü bunun doğru değişim olduğundan eminsiniz. 

Meslek Seçimi Koçluğu Bu Maliyete Değer Mi?

Kısacası, evet değer, size muazzam bir netlik sunabilir, kariyerinizi tamamen yenileyebilir ya da kariyerinizin zor bir döneminde destek sunabilir. Bir meslek seçimi koçunun ne kadara mal olduğu konusunda farklılıklar vardır. Ve doğru koçu bulduğunuzda, elde edebileceği uzun vadeli avantajlar sayesinde bu yatırımı yapmış olmanız sizi mutlu edecektir. Sonuçta mesleğinizden bahsediyoruz. Haftanın en az 40 saatini alan aktivite.

Profesyonel kariyer koçundan tavsiye almanın faydaları sayısızdır. Profesyonel kariyer koçluğu yeni bir iş bulmanıza, liderlik becerilerinizi geliştirmenize ve daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Koçunuz, ilerlemenizi izlemek, sizi motive etmek ve kariyer hedeflerinize ulaştığınızdan emin olmak için her zaman yanınızda olacaktır. Sorumluluk sahibi olarak hedeflerinizden ve niyetlerinizden sapma olasılığınız daha düşüktür. 

Aldığınız bu destek sayesinde planladığınız kariyer yolunda kalma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Büyük olasılıkla hayatınızda en az bir defa ya bat ya da yüz senaryosu ile zaman içinde bir aşamada karışılacaksınız. Karar verme sürecinde size yardımcı olacak güvenilir ve bilgili birini isteyeceksiniz. 

Gezegendeki en başarılı insanlardan olan Steve Jobs ve Serena Williams gibi ünlü isimler de koçlar ile çalışmıştır. Yazılım patronu Bill Gates bunu en iyi şekilde bu sözler ile ifade etti. ’’Herkesin bir koça ihtiyacı vardır. Her bireyin ona geri bildirimde bulunacak insanlara ihtiyacı var. Bu şekilde gelişiyoruz’’. Bir koçla çalışarak, işteki değerleriniz ve öncelikleriniz konusunda fikirleriniz kristal berraklığında olacaktır. Birlikte hayatınızın her alanında hedefler belirleyecek ve bunlara ulaşmanın yollarını belirleyeceksiniz.