Korkularınıza Medyan Okumak ve Korkularınızın Üstesinden Gelmek İçin 3 Adım

Apr 26, 2022 | Ebru Goksu Yildirim
Korkularınıza Medyan Okumak ve Korkularınızın Üstesinden Gelmek İçin 3 Adım

İnsanlar büyüleyici canlılardır. Bu gezegende yaşayan diğer türlerden ve canlılardan farklı olarak bize birçok yetenek bahşedilmiş durumda. Düşünebilen, bir şeyleri ya da durumları algılayabilen ve bu şeylere ya da durumlara tepki verebilen tek canlılar olarak zorlukları farklı bakış açılarından görme ve işe yarar bir çözüm kurgulama konusunda benzersiz yeteneklerle donatılmış durumdayız.

Ancak bu durumda bile söz konusu en büyük korkularımızla yüzleşmek olduğu zaman genellikle kendi kabuğunuza çekilmek zorunda kalırsınız. İnsanlar çok farklı şeylerden korkarlar. Bazı durumlarda korku sizi sorunlardan ve beladan uzak tutmaya yardımcı olsa da genellikle çok da iyi bir his değildir. Korku birçok durumda büyümenizi ve gelişmenizi engeller. Hayallerinizi başarmak istediğiniz korkular sizi geriye çeker.

Peki, korkunun üstesinden nasıl gelebilirsiniz? Korkunun üstesinden gelme yöntemlerinden birisi, yaşam koçu derslerine katılmak olacaktır. Bu noktada yaşam koçunuz rahatsızlık veren hisleri adım adım yönetmek için sizi yönlendirecektir. Diğer yandan korkularınızla hâlihazırda kendi başınıza mücadele eden birisiyseniz, Dubai’deki en sevdiğiniz yaşam koçunun size sunduğu üç adımı takip ederek korkularınızı alaşağı etmek için bu adımları kullanabilirsiniz:

Olması uzak ihtimal olan tüm durumları kafanızdan çıkarın

Korkuların çoğu, bir konu üzerinden aşırı düşündüğünüz zaman ortaya çıkar. Kontrol edilemeyecek konular ya da durumlar hakkında herhangi bir şeyi düşünmek ve buna takıntılı olmak sadece daha fazla endişelenmenize yol açacaktır. Zorlayıcı durumların üstesinden gelmek için plan ve program yapan kişiler genellikle bu sorunlarla ya da zorlayıcı durumlarla karşılaştıkları zaman panik olurlar.

Bu alışkanlığın üstesinden gelmenin ideal yolu ise cesaret inşa etmektedir. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın ve kötü gidebilecek diğer her şeyi göz ardı edin. Yaşam koçunuzun önerilerine bağlı kalarak basit zihin egzersizleri uygulayın ve aşırı düşünme eğiliminizi kontrol etmeyi öğrenin.

Kurtulmak için korkularınızla yüzleşin

Bazı durumlarda en büyük korkularınızla yüzleşmek diğer tüm korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Kaybetmekten korkuyorsanız ve bu durumdayken sevdiğiniz bir kişiyi kaybettiyseniz, korku sizi ilk seferinde etkilediği kadar kötü etkilemeyecektir. Daha küçük korkularla yüzleşmek için kendinizi zorlamak, zaman içinde daha büyük korkularla yüzleşmenize yardımcı olacaktır.

Daha küçük korkularla nasıl yüzleşeceğinizi yaşam koçunuza sorabilirsiniz. Uzun vadede bu egzersiz en büyük korkularınızın üstesinden gelme konusunda size yardımcı olacaktır.

Teslim olmanın sonuçlarını hayal edin

En mantıksız korkular genellikle “ya öyle olursa ne olur” düşünce tarzından kaynaklanır. Ya işimi kaybedersem ne olur? Ya sınavda başarısız olursam ne olur? Zihniniz genellikle korkunuzdan kaçabilmenizi sağlamak amacıyla “ya öyle olursa ne olur” diye sormaya programlanmış durumdadır.

Peki ya sonuçları gerçekten hayal ederseniz ne olur? Ya korkularınıza karşı kaybedip olabilecek en kötü şeyi hayal ederseniz ne olur? Başınıza gelebilecek en kötü şeyleri düşündüğünüz zaman zihniniz otomatik olarak ne yapmanız gerektiğine dair kendinizi cesaretlendirmenize yardımcı olacak yöntemler bulacaktır. Korkularınızla yüzleşme sonucuna karşı korkularınıza teslim olmanın sonuçlarını tarttığınız zaman başarıyı elde etmek için korkularınızla yüzleşip korkularınızın üstesinden gelmek için isteği ve ilhamı bulacaksınız.

Tekrar etmemiz gerekirse korkularınızla yüzleşme ya da yüzleşmeme kararı tamamen sizin seçimlerinize bağlıdır. Yaşam koçunuz size sadece doğru yönlendirmeyi sağlayarak yardımcı olabilir. Korkularınızı yenmek için nihai kararı sadece siz verebilirsiniz. Peki, korkularınızla yüzleşmeye hazır mısınız?

Doğru yönlendirmeyi alabilmek için hemen Dubai’deki yaşam koçunuzla iletişime geçin. Yaşamınızı bugünden itibaren tersine çevirin.