Meslek Seçiminde Kariyer Koçunun Önemi

Sep 27, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Meslek Seçiminde Kariyer Koçunun Önemi

Sürekli aynı rutine takılıp mı kaldınız? Belki kariyer değiştirmek a da tutkulu hissettiğiniz bir iş bulmak istiyorsunuz? Kendinizi amaçsız hissedebilir ya da gururdan dolayı yardım istemekte tereddüt edebilirsiniz. Kendi başınıza çözebilmeniz gerektiğine inanıyorsunuz.

Gerçek şu ki, çoğumuzun yardıma ihtiyacı var ve bunu kabul etmekte utanılacak bir şey yok. İş arama konusunda uzmanlaşmış bir müttefik bulmak, bu süreci hızlandırmanın en hızlı yollarından biridir. Özgeçmiş oluşturma, kariyer planlama ve motivasyon gibi alanlarda özel eğitim almış bu uzmanlar, daha iyi bir profesyonel olmanıza yardımcı olmak için kendinizde gördüğünüzün ötesini nasıl göreceğinizi ve başkalarının sizde fark ettiği en iyi şeyleri nasıl belirleyeceğinizi bilir.

Ancak devam etmeden ve kariyerinizi ya da iş aramanızı bir sonraki seviyeye taşımak için yüksek umutlar içeren bir grup seans randevusu almadan önce tam olarak ne üzerinde çalışmak istediğinizi ve neyi başarmayı umduğunuzu belirlemelisiniz. Meslek seçimi koçu seçerken birkaç yıllık deneyime, sertifikaya ve güçlü referanslara sahip profesyoneller olmasına dikkat edin. Ve elbette, iyi uyum sağlayacağınız birini de bulmalısınız.

Kariyer Koçu Nedir? 

Basit bir ifade ile kariyer koçluğu mevcut durumunuza odaklanmanıza, geleceğinizden ne istediğinizi düşünmenize ve ardından oraya ulaşmak için bir plan yapmanıza yardımcı olur. Sadece kendinize ve hayatınızdan en çok ne istediğinize odaklanmak için bir saatiniz olduğunu hayal edin…

Bir kariyer koçu ile çalışmak tam da budur- günlük hayatın koşu bandından çıkıp tamamen kendinize odaklanmak, sizi en çok neyin mutlu ettiğini düşünmek ve sonra bunu başarmak için adımlar atmak için bir şans. Kariyer koçu, sizin için en önemli olanı ve geleceğinizden ne istediğinizi belirlemek için sizinle çalışır ve ardından bu hedeflere ulaşmanız için sizi destekler. Kariyer koçları ayrıca kendinizi anlamanıza ve elinizden gelenin en iyisini nasıl yapacağınızı anlamanıza yardımcı olacak modeller ve araçlar sunar. 

Kariyer Koçları ile Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Belki de kariyerinize takılıp kaldınız ve bir sonraki adımda nereye gideceğinizi asla planlamadınız? Kariyer koçları, kariyer planlamasına stratejik bir yaklaşım getirmenize yardımcı olabilir. Ya da sonunda gerçekten istediğiniz kariyeri buldunuz, ancak ona doğru nasıl gideceğinizi bilmiyor musunuz? Kariyer koçu tavsiyesi sayesinde doğru yönde atılan bu küçük adımların neler olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bir kariyer koçu, aynı zamanda emin olamadığınız yaratıcı kişisel ifadeler gibi yeni cesur fikirleri size sunan kişidir. Kariyer koçu ile çalışmak heyecan verici bir yolculuğun başlangıcıdır, çünkü deneyler birlikte çalışmanızın önemli bir parçası olacaktır. 

Kariyer Koçuna Neden İhtiyaç Duyarız?

İdeal bir dünyada hepimiz yansıma ve kişisel gelişim için zaman ayırırdık, ancak gerçekte bu zamanı bölmek zor olabilir. Bir koçla çalışmak, günlük yaşantınızla meşgul olduğunuza bile odaklanmanızı ve yolda kalmamanızı sağlar. Bu sayede kendi başınıza olduğunuzdan çok daha hızlı sonuçlar elde etmiş olursunuz. 

Kariyer koçları meslek seçimi konusunda size yardımcı olacaktır. Sizin daha önce göz önüne alamadığınız fikirler verebilir çünkü kariyer koçları tarafsızdır. Bu sayede kendi başınıza başarabileceğinizden çok daha fazlasını başarmanıza yardımcı olacaklar. Meslek seçiminde koçunuz, size yardımcı olmak için bu alana odaklanmış alanında uzman ve deneyimli olacaktır.