Mutluluğun Peşinden Koşma: Hayatınızda Mutluluğu Bulmanın 7 Basit Yolu

Nov 10, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Mutluluğun Peşinden Koşma: Hayatınızda Mutluluğu Bulmanın 7 Basit Yolu

Mutlu olmak ne demek?

Herkesin sürekli olarak acele ettiği, yaşamak ve hayatta kalmak için çaba gösterdiği hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Hayat hepimiz için çok hızlı bir şekilde akıyor. Çevrenizde olan ve yapmanız gereken bunca şey arasında iyi olan ve kendinizi iyi hissettiğiniz şeyleri göz ardı ediyorsunuz. Keyifli, neşe ya da mutluluk gibi hisler artık çoğunuzun pek de hissetmediği şeyler arasında yer alıyor. Peki mutlu hissetmek gerçekten çok mu zor? Muhteşem insanların, varlıkların ve şeylerin olduğu bu muhteşem dünyada mutlu olmak gerçekten de zor mu? Birçok kişi günlük yaşamında mutluluğun yerine başarıyı koyuyor. Yani mutluluk ile başarıyı özdeşleştiriyor. Birçok durumda herhangi bir alanda başarı elde ederek mutluluğu buluyoruz. Peki ya başarısız olursak? O zaman ne oluyor? Başarısızlıkla birlikte mutluluğu da kaybetmiş olur muyuz?

Mutluluğun peşinde koşarken genellikle hayattaki en basit şeyleri takdir etmeyi unutuyoruz. Mutluluğun ve hayatın sadece yaşamaktan ve başarı elde etmekten fazlası olduğunu hatırlatmanız sizin için büyük önem taşıyor. Bunu yapmak içi için Dubai’deki en sevdiğiniz yaşam koçunuzun 7 basit önerisini takip edebilirsiniz.

Her gün şükran duyun ve şükredecek bir şeyler bulun

İlk olarak basit ve günlük şeylere şükran duyarak ve şükrederek başlayın. Sabah uyandığınız için şükredin. Aileniz, işiniz, eviniz ve hatta yediğiniz yemekler için şükredin. Çocukluğunuzda “teşekkür ederim” ifadesini diğer insanlara karşı minnet duygunuzu göstermek için kullanmanız gerektiğini öğrendiniz. Her gün tüm ihtiyaçlarınız karşılanırken ne kadar sık teşekkür ediyorsunuz? Teşekkür etmeyi ve çevrenizde olan bitenler için şükran duymayı günlük hayatınızda uygulayın.

Yaşam koçu, şükretmenin ve şükran duygusunun kişinin içinden geldiğini söylüyor. Her gün şükredecek yeni ve iyi bir şey keşfedin. Çevrenizdeki insanları en iyi hallerinde oldukları için takdir edin. Hayatta olduğunuz, nefes aldığınız ve yeni bir günü gördüğünüz için daha iyimser olun.

Olumsuz durumlardan ve tüm olumsuzluklardan uzak durun

İnsan olarak elimizde olan şeylerden çok daha fazlasını istemek doğamızda var. Daha fazlasını istemek bir nevi insanlara özgü bir durum. Bu nedenle de günlük hayatınızda sürekli olarak diğer insanlarla karşılaştırma yaparsınız. Diğer insanlara bakarak neden onlardaki şeylerin bizde olmadığını düşünürüz. gün boyunca sosyal medyaya bakarak ünlüleri, zenginleri ve yaşamak için zamanı olan insanları görürüz. Sürekli olarak bunu gördüğünüz zaman para ve şöhretin size mutluluk getireceğine dair bir yanılgıya kapılırsınız.

Ancak gerçek mutluluğu bulmak için dünyanın parıltısından ve hayali gerçekliğinden uzaklaşarak içinize dönmeniz gerekir. Kendi içinize dönün ve içinize bakın. Elinizde olan mutluluğu bulmayı öğrenin. Elinizdeki özel veya benzersiz olabilir ve bu oldukça normal. Mutluluk, sizinle ve size yakın olan şeylerle ilgili olmalı.

Düzenli olmak için adım atın

Yaşam koçları, çoğu kişinin karmaşık ve kaos içinde bir yaşam sürdüğünü söylüyor. Düzenli olmaya çalışmak için herhangi bir çaba göstermeden yaşadığınız eve eşya dolduruyorsunuz ve bir dolu iş biriktiyorsunuz. İnsanlar, yanlış yerleştirilen şeyleri bulmak ve son teslim tarihi geçmiş işleri tamamlamak için çok fazla zaman harcıyor. Ancak bu tür bir karmaşa ve düzensizlik, uzun vadede sizi strese sokabilir. Stresin artması da günlük yaşamınızda ve iş yaşamınızda yavaşlamaya neden olabilir.

Bu durumdan kaçınmak için her gün birkaç dakika evinizi ve işlerinizi düzenlemeye ayırın. Hayatınıza düzen katarak hayatınızda huzuru bulacaksınız.

Hedefler zorlama olmamalı

Hedeflerinizi bırakmak her zaman hayatta başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Bazen bazı hedefleri bırakarak hayatınızda önemli olan şeylere odaklanmanız gerekir. Hedeflerinizi belirleyen tek kişi sizsiniz: kimse bir şeyleri tamamlayamadınız diye sizi yargılamayacak.

Hedefler olmadan yaşamak özgürleştiricidir. Yaşam koçunuzun da söylediği gibi bu durum bir şeyleri başarmanızı durdurmak anlamına gelmiyor. Aksine, başarabileceklerinizi sınırlamanızı önlüyor.

İçinizdeki çocuğu besleyin

Sizi hayatta “başarılı” kılacak şeylerin peşinde koşmaktan kaç kere vazgeçtiniz? Doğru şeyi yapmaya o kadar odaklanıyorsunuz ki bazı zamanlarda yapmak istediğiniz şeyleri ve yapmaktan keyif aldığınız şeyleri unutuyorsunuz.

İçinizdeki çocuğa kulak verin ve bu çocuğun isteklerini besleyin. Bir hobi edinin ya da komik bir hikaye anlatıcı olma sanatında uzmanlaşın. Kendinizi günlük tekdüze işlerle ve görevlerle sınırlandırmayın. Dışarı çıkın ve günlük yaşamınızın dışında yapmak istediğiniz şeyleri keşfedin.

Gerekli durumlarda “HAYIR” deyin

Genellikle birçok durumda parçası olmayı istemediğiniz şeylerin parçası olursunuz. Aşırı çalışmaya rağmen bir projeyi üstelenebilir ya da akran baskısı altında bir partiye hayır diyebilirsiniz. Ancak isteksiz bir şekilde tüm bunları yapmak mutluluğunuzu etkileyecektir. Günün sonunda işin özü gerekli durumlarda nasıl “hayır” diyeceğinizi bilmekten geçer. 

Hayır demek sizi saygısız biri haline getirmez. Sadece diğer herkes gibi kendi ihtiyaçlarınız ve öncelikleriniz olduğunu ve başka bir şeye vakit ayırmadan önce bu ihtiyaçlara ve önceliklere zaman ayırmak istediğinizi gösterir. Yaşam koçu size nasıl “hayır” diyeceğinizi ve ne zaman hayır diyeceğinizi öğretir.

Mutluluğu bulmak düşündüğünüz kadar zor değil. Mutluluk sizin çevrenizde ve sizin içinizde. Tek yapmanız gereken sosyal baskıdan uzaklaşmak için kendinize bir şans vermek ve hayatta gerçekten istediğiniz şeylere yani huzur ve mutluluğa odaklanmak olacaktır. Daha iyi düşünmeniz ve daha iyi yaşamanıza yardımcı olmak için profesyonel yardım almak istiyorsanız, hemen Dubai’daki yaşam koçumuza ulaşın.