Özgüven, Amacı Olan Bir Yaşam İçin Kilit Bir Role Sahip - Kendinize Nasıl Güvenebilirsiniz?

Jun 09, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Özgüven, Amacı Olan Bir Yaşam İçin Kilit Bir Role Sahip - Kendinize Nasıl Güvenebilirsiniz?

Çevrenizdeki insanların birçok farklı özelliği var. Bazıları meydan okumayı severken bazıları şefkatli. Bazıları utangaçken bazıları ise yaşam dolu. Ancak bir insanı diğer insanlardan ayıran şey aslında sahip oldukları öz güven.

Kendilerine güvenen insanlar genellikle takdir edilir ve örnek alınır. İş bitirici olarak nitelendirilebilecek bir çeşit cazibeleri vardır. Bu insanlar genellikle hayatı fırsatlarla dolu olarak görürler ve sorunları nazik bir şekilde karşılarlar. Peki siz de burada tanımlanana şekliyle kendine güveni olan bir kişi misiniz? Kendine güvenen bir birey olmak için gerekli özelliklere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız Dubai’deki yaşam koçunuz kendinize güvenmeniz için ilk adımları atmanıza yardımcı olabilir.

Hayatta kendinize güvenmek ve öz güven inşa etmek için atabileceğiniz bazı basit adımlar var. Bu adımlar kolay görünse de sürekli pratik yapmak ve Dubai’deki yaşam koçunuzdan zamanında danışmanlık almak, bu hedefleri kolay bir şekilde başarmanıza yardımcı olacaktır.

Olumsuzluğu Bir Kenara Koyun

Genellikle yaşamınızda sizi birçok yönden olumsuz etkileyen kişilerle tanışırsınız. Bu kişiler en yakın arkadaşlarınız veya aileniz olabilir. Her ne kadar zor bir karar olsa da bu kişilerden uzak durmak, kendinize güven inşa etmenin ilk adımı olacaktır. Bu kişilerden belirli bir süreyle uzak durmak bile kararlarınız ve eylemleriniz üzerinde olumlu bir etki yaratarak hayatı sizin için daha kolay hale getirebilir.

Pozitiflik sadece olumsuz insanlardan uzak durarak elde edilmez. Pozitiflik aynı zamanda içinizden gelir. Yaşam koçluğu, günlük etkileşimlerinize pozitifliği nasıl katacağınızı size öğretebilir ve öz güven kazanmak için bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.

Öz İmgenizi Düzenleyin

Öz güven sadece nasıl biri olduğunuzla ilgili değildir. Aynı zamanda dışarıdan nasıl göründüğünüzle de ilgilidir! Duruşunuz, göz teması kurmanız, gülümsemeniz ve konuşma tarzınız kendinize ne kadar güvendiğinizi göstermede önemli rol oynar. Kendine güvenen bir kişi sağlam durur ve her zaman hoş bir gülümsemeye sahiptir. Sizinle konuşurken göz teması kurarlar ve sizinle sakin ve dengeli bir şekilde konuşurlar.

Bu nedenle öz güven inşa etmek için kendinizi güvenle taşıma sanatını öğrenin. Vücut diliniz üzerinde pratik yapın ve vücut dilinizi mükemmelleştirin.

Denemek Kazanmaktır

Söz konusu öz güven inşa etmek olunca başarısızlığı kabul etmek ve denememek en büyük hatalar arasında yer alır. Öz güven inşa etme yoluna girdiğiniz zaman bir şeylerden kolayca vazgeçmek doğru bir yaklaşım değildir. Sürekli olarak deneyip elde ettiğiniz tüm fırsatlarda bir alışkanlık gibi kendinizi daha iyi hale getirmeyi istediğiniz zaman başarının tadını almaya başlarsınız. Ve başarılı olduğunuzda da öz güven inşa edersiniz.

Bu nedenle yaşam koşunuzun size ne dediğini hatırlayın - denemeye devam edin ve asla bırakmayın. Başarısızlıktan ders çıkarın ve devam edin.

Hazırlıklı Olun

Deneme ve kazanmadan bahsederken her zaman kazanamayacağınızı unutmayın. Başarısızlık da hayatın bir parçasıdır. Ancak başarısızlığı kabul edip kabuğunuza çekilmek yerine kendinizi başarısızlıkla yüzleşmeye hazırlayın. Kazandığınızda ne yapacağınızı bilirseniz başarısız olunca ne yapacağınızı da bilirsiniz. İki sonuç da nihai değildir. Bu nedenle sonuçlarla yüzleşmeye hazırlanmak, öz güven inşa etmenin diğer önemli bir adımıdır.

Hayat sürekli mücadelelerle doludur ve bu nedenle de birçok insan kolaylıkla mücadele etmekten vazgeçer. Ama devam etmek için öz güvene sahip olduğunuzda önünüze çıkan engellerle daha kolay baş edin bu engellerin üstesinden daha kolay gelebilirsiniz. Bu prensiplerin üstünde çalışın ve yaşamla karşı karşıya gelmek için öz güven inşa etme sürecinde Dubai’deki yaşam koçunuzun size yol göstermesine izin verin.