Pozitif ve Mutlu Kalmak İçin 5 Etkili Yöntem

Nov 19, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Pozitif ve Mutlu Kalmak İçin 5 Etkili Yöntem

Üzüntüyü ve negatif duyguları aşmak çok kolay bir iş değildir. Bu duygular çok güçlü olabilecekleri ve genellikle habersiz bir şekilde geldikleri için bu duyguları yönlendirmek çok zor olabilir. Bu duygular genellikle zihinsel veya çevresel faktörlerden kaynaklanır. Bu nedenle de bu duyguları tam olarak kontrol etmek için hem tıbbi olarak ele almak hem de insani bir yaklaşım benimsemek gerekir.

Üzüntüyü ve negatif duyguları kolay bir şekilde ele almanın ve düzeltmenin bir yolu yoktur. Bu nedenle de bu duygularla baş etmek için ve negatif duyguları yenmek için günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz 5 adet basit ama çok etkili adımı öneriyor. İşte bu adımlar:

Düşünce zincirinizi kırın

Depresyonda olduğunuz zaman yaşadığınız n kötü hislerden birisi “hayatımda hiçbir şey doğru gitmiyor” düşüncesi olabilir. Bu gibi yoğun duyguların ve düşüncelerin olduğu durumlarda insanlar genellikle tek bir noktaya saatler boyunca bakarken kafalarındaki olumsuz düşünce üzerinde takılı kalırlar.

Bu gibi bir duruma asla geri dönmek istemeyen bir insan olarak bilinçli bir şekilde dünyayı farklı bir bakış açısından görerek olumsuz düşünce zincirinizi kırmanız gerekir. Çevrenizdeki farklı şeylere bakın, bunları gözlemleyin ve daha basit şeyleri düşünün. Bakacağınız bu şeyler bir kitap ya da bir resim ya da güneş ışığının girdiği bir pencere olabilir. Bir şeyin üstüne çok fazla zaman geçirmek yerine odak noktasını çevrenizdeki diğer şeyler üzerine kaydırın.

Mutlu anıları arayın ve bu anıları görselleştirin

Birçok durumda açıklanamayan üzüntüyü tetikleyen noktalardan birisi acı veren anılardır. Bu nedenle zihniniz bu eski ve unutulmuş anılara takılmadan önce gözlerinizi kapatın ve mutlu bir anı bulun.

Mutlu anılar aslında zihninize iyi gelen ilaçlar gibidir. Mutlu anıları gözünüzün önüne getirdiğiniz zaman olumsuz ruh halinden çıkabilir ve o an için gerçekten de mutlu olabilirsiniz. Yaşam koçunuz insanların mutlu anları görselleştirdiği zaman bu gibi anlar onlara güç verdiği için daha enerji dolu bir postur ya da duruş kazandığını ifade ediyor.

Olumsuz anılara doğru meyil ettiğinizi düşündüğünüz zaman hayatınızdaki en mutlu ve en çok gurur duyduğunuz anları hatırlayın ve bu anları yeninden yaşayın. Bu güzel anılar, zihninizi içinde bulunduğu karanlıktan çekip çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Kendinize değerli olduğunuzu hatırlatın

Açıklanamayan üzüntü garip bir histir. Bu his güvensizlikten ve olumsuz duygulardan beslenir ve bunlara bağlı kalır. Bir kişi depresyonda olduğunda o kişi kendi değerini birden fazla kere sorgular ve değerinin hiç olduğu sonucuna ulaşır. Değersizlik hissi yaşayan kişiler kendi kabuklarının dışında neler yapabileceklerini bilmediği ve bu konuda çekingen oldukları için rahatlatıcıdır.

Ancak kendinize bunun tam tersini sormayı daha önce hiç düşündünüz mü? Sizin için neyin iyi olduğunu daha önce hiç düşündünüz mü? Sizi çevreleyen üzüntüden ve negatif düşüncelerden gerçek anlamda serbest kalmak istiyorsanız iyi özelliklerinizi ezberleyin ve bu iyi özelliklerinizi zihninizde kendinize tekrarlayın. Nazik ve güzel olduğunuzu söyleyin. Yetenekli ve yaratıcı olduğunuzu söyleyin. Oldukça güvenilir ve hayatta kalmaya odaklanmış bir kişi olduğunuzu kendinize hatırlatın. Her gün kendinize değerli olduğunuzu hatırlatmaya devam edin.

Aktif kalın

Olumsuz ruh halinden çıkmanın en iyi yollarından birisi aktif kalmaktır. Bu tam olarak egzersiz yapmak anlamına gelmez. Daha ziyade hem zihninizi hem de vücudunuzu meşgul tutacak bir şeyler yapmak anlamına gelir. Üzüntü hissinin yerleşmeye başladığını hissettiğiniz zaman telefonunuzu elinize alın ve bir arkadaşınızı arayın. Arkadaşınızla konuşmaya başlayın ve onun size ne diyeceğinizi dinleyin. Benzer şekilde evden çıkmak için kendinizi zorlayın.

Duş almak, giyinmek, süslenmek ve yürüyüşe çıkmak için zaman ayırın. Bir arkadaşınızla buluşun ya da elinize bir kitap alarak en yakın kahve dükkanına giderek bir kahve için ve bir şeyler okuyun. Her zaman kendinizi eğlendirecek bir şeyler bulun Yaşam koçunuz haftanızın planlı bir rutine sahip olması gerektiğini öneriyor. Planlı bir haftaya sahip olduğunuzda boş zamanınızda yapacak bir işiniz olduğu için bu zamanda içinizdeki karanlık yerlere gitmek için vaktiniz olmaz.

Beklediğiniz bir şey olsun

Haftanızı farklı aktivitelere planlamayı ele aldıktan sonra beklediğiniz bir şeyler olmasını sağladığınızdan da emin olun. Beklenti içinde olmak, eski bir anıyı canlandırmaktan çok daha güçlüdür. Henüz bu durum gerçekleşmediği için işin içine biraz da gizem girer. Bir şeylerin olmasını beklemek heyecan yaratır ve bu heyecan da istemediğiniz olumsuz ruh halinden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Bir plan yapmak ve bu planı izlemek, diğer hiçbir şeye benzemeyen bir ruh hali iyiliği sağlar.

Günün sonunda bu listede yer alan her şeyin tek bir ortak noktası var - istikrar. Üzüntü ve olumsuz duygulardan uzak durma konusunda istikrarlı olursanız, bu durumu yavaş yavaş bir alışkanlığa dönüştürebilirsiniz. Yaşam koçunuzun yönlendirmesi altında yukarıda yer alan 5 adımı sürekli olarak uygularsanız günlük üzüntülü ruh halinizden kurtulabilir, her gün daha iyi hissedebilir ve daha mutlu ve olumlu bir yaşama bakabilirsiniz.