Sürekli Baskıların Olduğu Bir Dünyada Öz Şefkat

May 24, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Sürekli Baskıların Olduğu Bir Dünyada Öz Şefkat

Hayat yaşamayı kutlamaktır. Hayattan elde edebileceğimiz en çok şeyi elde etmek sadece bizim elimizde. Kendinizi olduğumuz gibi kabul etmek ve optimist gerçekçi olmak, hayatın iniş ve çıkışlarından keyif almanın kilit noktasını oluşturur. Hayatta mutlu ve pozitif anlar olduğu gibi aynı oranda zorlu anlar da vardır; özellikle de stresten ve para, arkadaşlar ve başarı gibi bize baskı uygulayan şeylerden bahsettiğimiz durumlarda....

Hayatımızda, iş yerimizde, evimizde, ailemizle, arkadaşlarımızla yeterince stres yaşıyoruz... Farkında olmadan kendimize de çok fazla baskı uyguluyoruz. Kendimizi sabote ettiğimiz noktaya kadar işleri gereksiz derecede zor hale getiriyoruz. Kontrolünüz dışında olan şeyler için kendinizi strese sokmayın. Mükemmel olmadığınızı ve yapabileceğiniz şeylerin kısıtlı olduğunu fark etmelisiniz. Bu nedenle hayatınızın her alanını kontrol etmeye çalışmayın. Bu durum hayattan keyif almanızı engelleyecek şekilde sizi geriye çekecektir.

Sürekli baskının olduğu ve insanların maraton koşuyor gibi hissettiği bir dünyada durun ve kendinize şunu sorun: “Bugün hayatımda neredeyim ve nerede duruyorum?” Gelecekte istediğiniz şeyleri düşünmek için zaman ayırın. Olgunlaştıkça ve kendi düşüncelerinize izin verdikçe kendinize zaman ayırmanın etkileri olacaktır. Kariyerinizi, ilişkilerinizi, gerçekten ne istediğinizi ve sizi mutlu eden ve tatmin eden şeylerin ne olduğunu düşünün.

Hedeflerinizden çok uzakta olabilirsiniz. Yine de hedeflerinize ulaşmak için doğru yoldasınız. İnsanların hayatı kendi hızlarında yaşadıklarını fark edin. Bu nedenle bir kişi ev aldığı, ilk arabasını aldığı, evlendiği veya kendi işini kurduğu için baskı hissetmenize gerek yok. Kendinize karşı daha merhametli olun ve kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmaktan kaçının. Kendinize şefkat göstermeye çalışın. Çünkü kendinize karşı daha kibar olduğunuz zaman omuzlarınızdan ne kadar büyük bir yükün kalktığını fark edeceksiniz.

Öz Şefkat Diğer Kişilere Karşı Şefkat Göstermekten Farklı Değildir

Evsiz bir kişi veya güçlük çeken fakir bir aile için neler hissedeceğinizi düşünün. Şefkat, empati içeren bir eylemdir. Şefkat, diğer insanların nasıl hissettiğine, onların acılarına veya talihsiz durumlarına göre harekete geçer. Daha sonra deneyimledikleri durumlara tepki vermenizi ve bu durumlara karşı eyleme geçmenizi zorunlu kılar. Böylece bu kişilerin acılarını ve güçlüklerini hissedebilirsiniz.

Aynı durum öz şefkat için de söylenebilir. Öz şefkat, duygularınızı kabul etmekle ve kusurlarınızı kucaklamakla başlar. Öz şefkat sayesinde hataların, başarısızlıkların ve talihsizliklerin ortak insani deneyimler olduğunu fark edersiniz. Bir dahaki seferde, zor bir durum yaşadığınızda veya hayatınızda bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğini fark ettiğinizde bunu kabul edin ve eyleme geçin. Düşüncelere dalmak yerine kendinizi nasıl telkin ettiğinizi ve o anda ne deneyimlediğinizi düşünün.

Öz şefkate sahip olmak aynı zamanda kişisel başarısızlıklar ve yetersizliklerle karşılaştığınızda kendinize karşı sert, yargılayıcı ve eleştirel olmaktan ziyade affedici olmanızı sağlar. Bu gibi zamanlarda kendinizi ilk sıraya koymak önemlidir çünkü bunu yapmak kendinizi iyileştirme, sağlıklı kalma ve mutlu olma yöntemlerini düşünmenize izin verir. Kişisel gelişim asla bencil değildir; kişisel gelişim kendinize şefkat göstermeyi içerir. Aynı zamanda kusurlarınızı ve insani yönlerinizi onurlandırmanız anlamına da gelir.

Bazı insana özgü durumlar, mükemmel bir yaşamı deneyimlememizi engeller. Olumsuz durumlar ve felaketler yaşarız, hatalar yaparak tökezleriz, sınırlarımız nedeniyle geri çekiliriz ve değerlerimiz nedeniyle yetersiz kalırız. Ancak tüm bunlar sorun değil. Kalplerinizi hayatın gerçeklerine açmak öz şefkatin bir parçasıdır.

Öz Şefkat Ne Değildir?

Belki de hala hatalarını kabul etmeyen ve hayatlarının her aşamasında mükemmelliği arayan insanlar vardır. Bu insanlar için öz şefkat kendine acıma, bencillik ve rahatına düşkünlük olarak algılanır. Öz saygı olmasa bile kendini memnun etme bu şekilde algılanabilir. Bu durum sadece kendimizi iyi hissetmekten ve teknik olarak öz güven olan öz değerden çok daha fazlasıdır.

Öz güven, kusurlarınızı kabul etmenizi engelleyebilir. Aynı zamanda öz güven uçucudur ve her gün değişir. Öz güven, eksikliklerinizi göz ardı etme eğiliminde olur ve yapabileceğinizi bildiğiniz şeylerden daha iyisini yapmanızı bekler.

Kendinizi iyi hissetmek için sınırlarınızı zorlamak hatalı olmasa da kendi öz güveninizi tatmin etmek için diğer kişileri ezip geçmenize neden olabilir. Bu da bizi bencil yapar ve bu durumda kendimizi çok üst bir konuma yerleştirme eğiliminde oluruz. Bu nedenle başarısızlıkla yüzleşince merdivenlerden aşağıya yuvarlanırız. Bu da anksiyete, aşırı stres ve depresyon gibi olumsuz durumlara neden olur.

Kendinizi geliştirmek için arada bir değerlendirdiğiniz doğru olsa da öz şefkat asla öz değerlendirmeye dayanmamalıdır. Kişinin kendine karşı şefkatli olması, mükemmelliği istemesi veya öz güvenini tatmin etmesi anlamına gelmez; kendinizi, kusurlarınızı ve her şeyi kucaklamakla ilgilidir. Kusurlarınızı mükemmel hale getirmek için değil, kusurlarınızdan en iyi şekilde faydalanacak yöntemler bulmak için kendinizi değerlendiriyorsunuz. Öz saygı bize hayatımızda ne gibi değişiklikler olursa olsun bu değişikliklerin mükemmeliyetçilikten güç almadığını, daha ziyade nezaket hissi ve insan olmanın getirdiği sevgi, şefkat ve saygıdan dolayı affedicilik hissiden güç aldığını öğretir.

Öz Şefkati Geliştirmek

Öz şefkat, bir şeyleri başardığımızda kendinize en sevdiğiniz yemeği almak gibi küçük ama etkili şekilde ortaya çıkabilir. Aynı zamanda uzun bir haftadan sonra kendinize spa tatili ısmarlamak gibi öz bakım şeklinde de olabilir. Ayrıca kendinizi teşvik etmek ve eksikliklerinizi affetmek de öz şefkat göstermenin bir yoludur.

Kendinizi sağlıklı tutmak bile öz şefkat geliştirmeye yardımcı olur. Sevdiğiniz kişilerle bağlantı kurma hissinin de pozitif etkileri olabilir. Yeni bir hobi edinmek ve hayatın sunduklarına karşı meraklı ve ilgili olmak da sizi mütevazi yapar ve olduğunuz kişi ile hayatta sahip olduklarınız konusunda müteşekkir olmanızı sağlar.

Herkes farklı olsa da insanlar benzer deneyimleri paylaşır. Hepimiz aynı yolu farklı şekillerde kat ederiz. Yalnız olmadığınızı hatırlamak ve insani yönleri paylaştığımızı fark etmek, içinizde öz şefkatin gelişmesini sağlar.

Kusurlu olmak ve insan olmak için kendinize izin verin. Her zaman tembel, verimsiz, kusurlu ve hassas hissettiğiniz günler olacaktır ve tüm bu hisler çok normal. Önemli olan kusurların üstesinden gelme inancına sahip olmaktır.

Yaşam koçluğu gibi bir tür destek sistemiyle çalışmak, içinizdeki öz şefkati geliştirmenize yardımcı olabilir. Koçlar genellikle netlik kazanmanıza ve düşünce ve duygularınıza dair daha iyi bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilirler.

Şefkat, Yaşam Koçluğunun Köşe Taşıdır

Daha iyi olmak için büyük bir baskı yaşadığınız zamanlarda ve toplumun sizden mükemmel olmanızı beklediği durumlarda, öz şefkat çok daha önemli bir hal alır. Yol göstermeye ve hesap verilebilirliğe ihtiyaç duyduğunuzda yaşam koçları yardımınıza yetişir.

Yaşam koçluğu, diğerlerine karşı merhamet göstermekten güç alır. Koçluk, bir bireyin duygularını dinlemek, durumu anlamasına yardımcı olmak, hedeflerini tespit etmek ve bireyleri bu hedeflere ulaşması için motive etmekle ilgilidir. Yaşam koçluğu, bireylerin özellikle de sürekli baskının olduğu talepkar bir dünyada öz şefkat göstermesini teşvik eder. Bireylerin kusurları ve güçlü yönleri arasında denge kurmasına yardımcı olur.

Yaşam koçu aynı zamanda bireylerin eksikleriyle yüzleşmesine ve kusurlarını kucaklamasına da yardımcı olur. Bu da bireylerin hayatlarından memnun olmasına ve mutlu bir yaşam sürmesine yol açar. Yaşam koçları, bireyin farkındalık kazanmasına ve diğeriyle olan deneyimlerinde gerekli ilişkileri kurmasına yardımcı olur. Yaşam koçları aynı zamanda günlük yaşamınızda öz şefkat uygulamanıza yardımcı olarak kusurlarınızı ve olumsuz duygularınızı açıkça ve içtenlikle gözlemlemeyi öğretirler.

Beğenseniz de beğenmeseniz de stres her zaman hayatınızın bir parçası olacak. Bugün stres yaşamasanız bile hayat farklı şekillerde stresli olacaktır.  Öz şefkate sahip olmak, hayatın kusurlarından keyif almanıza ve hem kendinizden hem de çevrenizdekilerden gelen baskı ve stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.