Wabi Sabi ve İkigai’den Çıkarılacak Dersler

Jul 30, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Wabi Sabi ve İkigai’den Çıkarılacak Dersler

Hayat oldukça karmaşık ve insanlar olarak bizler, sanki hayatımız yeterince karışık değilmiş gibi işleri daha da zor bir hale getirme eğilimi gösteririz. Hayatı kendimiz için zor hale getirir ve zorlukların ötesinde çözümleri görmeyiz; daha ziyade bu zorluklara takılı kalır ve onların üstünde dururuz.

Kontrolünüzün ötesinde olan şeyler bulunsa da bunlar hakkında kötü hissetmek size yardımcı olmaz. Hayat sonsuza kadar sürmek, hiçbir his halıcı değildir ve her şeyin de ötesinde hiçbir şey mükemmel değildir. Bunlar, hayata dair anlamanız gereken üç basit gerçekliktir.

Hayat hakkında etkileyici olan şeylerden birisi ise karşılaştığınız bir dizi zorluklara rağmen aynı sayıda fırsatın da karşınıza çıkmasıdır. Sonuçta hayat dengeyle ilgili. İçinizdeki merkezi, isteklerin yönlenmesini, tutkulu olduğunuz şeyleri, korkularınızı, engellerinizi ve güçlü yanlarınızı bulmakla ilgilidir. Yaşam koçluğu bu merkezi bulmanıza yardımcı olabilir.

Hayata, içinize yönelmeyi bulmak için kendinizi keşfetme yolculuğu için sizi çeker ve nihai olarak da mutluluk ve tatmin arayışınızı bastırır.

Yıllar içinde insanlar ya geçmişin üstünü örttüler ya da başarılı bir şekilde mutluluklarını ortaya çıkardılar. Bunu da tercih ettikleri farklı yaşam prensipleriyle yaptılar. Bu yazıda Wabi Sabi ve İkigai olarak bilinen iki Japon yaşam prensibine bakalım.

Wabi-Sabi

Wabi doğrudan bastırılmış zevk veya sessiz zarafet olarak çevrilirken Sabi ise yaşamın döngülerini kutlamak ve yaşla birlikte gelen şeylerin değerini takdir etmek anlamına gelir. Wabi-Sabi, yaşamın mükemmel olmayan yanlarını kucaklama ve rustik sadeliğin zarafetini kutlayan bir Japon prensibidir.

Bu ise olan şeyleri olmasını istediğiniz gibi değil, olduğu gibi kabul etmek anlamına gelir. Bu durum ise hayatın karmaşık yönlerini anlarken her şeyi olduğu gibi basitçe ele almayı içerir. Bu prensip bastırılmış güzelliği takdir etmeyi ve kusurlarımızla yüzleşme cesaretini öğretir. Wabi-Sabi, mükemmel şeylerin aksine her şeyi takdir etmeyi gerekli kılar.

Wabi-Sabi Daha İyi Bir Bakış Açısı Sunar

Wabi-Sabi prensiplerinden alınacak tek bir şey olursa bu, olayları nasıl algıladığınıza dair taze bir bakış açısı edinmek olacaktır. Kusurlarımızı görmenizin ötesinde, garip yanlarımızı takdir eder ve bunların sizi benzersiz kıldığını fark edersiniz. Kusurları kabul etmeyi öğrendiniz zaman, öz farkındalık kazanırız ve tüm kusurlarınız da dahil olmak üzere her şeyinizle mevcut benliğinize karşı daha nazik ve affedici olursunuz.

Hayat Yolcuğundan Keyif Alın

Hayatlarında Wabi-Sabi kavramını uygulayan kişilerin tek bir konuda aynı fikirde olduğunu göreceksiniz: hayatın döngüsünü yani doğumla ölümü takdir etmek. Dünyadaki her şey çürüme aşamasına geçer ve insanlar da istisna değildir. Doğum ve ölüm arasında Wabi-Sabi zarif bir şekilde yaşlanmanızı ve hayat yolculuğunun tadını çıkarmanızı ister. Yaşlanma süreciyle ve fikriyle anlaşarak hayatın içsel olarak geçici ve kusurlu olduğunu anlarsınız.

Değişimi Daha Fazla Kabul Etmenizi Sağlar

Dünyada ebedi olan tek bir şey vardır ve o şey de değişimdir. Bu aslında birçok insanın korktuğu ve endişelendiği bir durumdur. İnsanlar değişimden korkarlar çünkü durum üzerindeki kontrollerini kaybederler, güçsüz hissederler ve sonunda da öz kararlılıklarından saparlar. Wabi-Sabi prensipleri, özellikle de kontrolümüz dışında olan şeyleri ele alırken değişimini daha fazla kabul etmenizi sağlar.

İkigai

İkigai, var olma nedeni anlamına gelir. Bu prensip, aslında kişinin var olma amacını aradığı derin ve kişisel bir arayış anlamına gelir - yaşamaya devam etme konusunda sizi motive edecek bir şeyi ya da birini bulmak gibi.

İkigainiz, sabahları yataktan kalkma, giyinme ve dünyaya açılma nedeniniz. İkigia aslında gerçek amacınızı yani çağrınızı bulmak için bir yolculuğa çıkmanızı sağlar. Bunun sonucunda da mutluluk ve tatmin getirir.

Çoğu insan amacı olan bir hayatın uzun yaşama eş değer olduğunu bilir ve uzun yaşamla İkigia’yi ilişkilendiren birçok çalışma bulunur. Özellikle Japonya’nın Okinawa adasında yaşayan kişiler, kadınlar başta olmak üzere uzun ortalama ömre sahip nadir kişilerdir. İşin sırrı mı? Okinawa beslenme tarzının, bölgesel gen dizilimlerinin, sosyal desteği ve tabi ki İkigai’nin birleşimi.

İkigia Hayatta Yaptığımız Üç Klasik Hataya Karşı Gözlerimizi Açar

Zaman belki de dünyadaki en pahalı şeydir. İkigia üç yaygın hatadan kaçınarak zamanı doğru kullanmayı öğretir. İlk önce insan olarak bir şeylerin üstünde durmaya ve başta yere harcayabileceğiniz değerli zamanı boşa harcamaya meyilliyiz. İkinci olarak ise zamanımızı gereksiz ve yüzeysel olan birçok şeye harcıyoruz. Son olarak çok az şey yaparak zamanımızı yeterince iyi kullanmıyoruz.

Peki bunlar ne anlama geliyor? Hayatta odaklanmak istediğiniz şeyleri seçme özgürlüğünüz var. Bu tek bir şey olmak zorunda değil ve aynı anda birden fazla işle ilgilenmeniz de gerekmiyor. İkigia ise bizi ilgilendiren ve bizi gerçek anlamda mutlu eden, yaratıcı kılan ve memnun eden aktivitelerle ilgilenmemizi teşvik ediyor.

Zayıf Yönler Yerine Güçlü Yönlere Odaklanmak

İkigia, hayattaki amacınızı bulmak için güçlü yönlerinizi kullanmanızı teşvik ediyor. Yetenek doğuştan gelse de beceriler öğrenilebilir. Bu nedenle herkes güçlü yanlarını geliştirmeyi öğrenebilir. Güçlü yanlarınızı belirledikten sonra, hayatınızı nasıl yaşamak istediğiniz dair daha fazla seçeneğiniz olacak ve amacınızı yani İkigianizi keşfedeceksiniz.

Zamanınızı iyi olduğu becerilere yatırmak nihayetinde sevdiğiniz bir şeyleri yapmanıza yol açacak ve bu da finansal güvenlik sağlayarak topluluğa katkıda bulunmanıza izin verecek. Bunlar İkigia’nin temel yönleri.

İkigia Realist Optimizmi Öğretir

İkigia, tutkulu olduğunuz yönü, tutkularınızın merkezini, hayattaki seçili misyonunuz, işinizi ve mesleğinizi bulmaktır. Diğer bir deyişle yapmayı sevdiğiniz şeyler, iyi yaptığınız şeyler, karşılığında ücret alabileceğiniz şeyler ve dünyanın size ihtiyaç duyduğu şeylerin kesişim noktasını bulmakla ilgilidir.

Gerçek şu ki hepimiz merkezimize doğru ilerleyemeyebiliriz. Yine de İkigiamize doğru ilerlemenin getirdiği bir tatmin hissi de olacaktır. İşte bu noktada optimist olmalıyız. Tüm hedef, amacımıza ulaşmak için sağlıklı yaklaşımlar bulmak ve bunu yaparken de gerçeklikle bağlı kalmaktır.

Tamamen Size Kalmış!

Hayat bize bir dolu fırsatlar sunar ve nasıl yaşamayı seçeceğiniz tamamen size kalmış. Hayatta her zaman engeller olacak ama aynı zamanda engelleri aşma yöntemleri de olacak. Wabi-Sabi ve İkigia, kılavuzluk ve denge sunan yaşam felsefelerine örnek olarak verilebilir.

Mükemmel değiliz ve hayat bizi kolaylıkla yorabilir. Ama bu hiç sorun değil. Yaşam koçları kendinizi geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız araçları sağlamak, potansiyelinizi ortaya çıkarmak ve tatmin edici bir yaşama sahip olmak için her zaman yanınızda olacak. Hayatın güzellikleri, çılgınları ve karmaşıkları arasında geriye tek bir soru kalıyor - Nasıl yaşmayı tercih ediyorsunuz?