Yaşam İçerisinde Pozitif Mizaç Geliştirme Yolları

May 17, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Yaşam İçerisinde Pozitif Mizaç Geliştirme Yolları

Yaşam İçerisinde Pozitif Mizaç

Yaşamımızda mutlu olmamızı, memnun hissetmemizi ve hoşnut olmamızı engelleyen birçok şey bulunur. Mükemmel olmadığımız için olumsuz duygulara ve pesimist düşüncelere sahip olmaya eğilimli olabiliriz. Bu düşünceler, mevcut durumda elimizde olanların kıymetini bilmemizi ve gerçekten ihtiyaç duyduğumuz şeyleri fark etmemizi engeller.

Pozitif bir bakış açısınaa sahip olmak, memnun hissettiğimiz bir yaşam için gereklidir. Bunun anlamı, olumsuz durumlar yaşamaya rağmen hayata karşı optimist bir bakış açısına ve tavra sahip olmaktır. Pozitif mizaca sahip olmak özellikle kişinin kendini motive etmeye devam etmesi ve kişisel amaçlarıyla kariyer hedeflerine ulaşmaya yardımcı olması açısından faydalı olabilir.

Yaşam koçları genellikle bireylerle çalışırken pozitif mizacı teşvik eder. Bu da her gün karşılaştıkları çeşitli zorluklarla yüzleşmede onlara yardımcı olur. Yaşam koçluğunun yapabileceği şeylerden birisi, bir bireyin optimist bakış açısını geliştirmesidir. Olumlu bir bakış açısı geliştirmenin bazı yolları şu şekilde sayılabilir.

Şükredin

İlk olarak gününüzün tüm olumlu yanları yazdığınız bir günlük tutabilirsiniz. Bunu her gün şükrettiğiniz en az 5 şeyi listeleyerek yapabilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğinizde veya motivasyonunuz düşük olduğunda her zaman yazdıklarınizaa bakarak mevcut durumda elinizde olan veya deneyimlediğiniz iyi şeyler için şükredebilirsiniz. Buna devam ettiğinizde hayatınıza dair bakışın genel olarak iyileştiğini fark edeceksiniz.

Hatalarınızı ve Kusurlarını Kabul Edin

Eksiklerinizi kabul etmeyi öğrenmek, her şeyin kontrolünüz dahilinde olmadığını fark etmenizi sağlar. Yapabileceğiniz tek şey olayların üzerinde durmak yerine bunları kabul etmek, kendinizi geliştirmenin yollarını bulmak ve daha iyi bir insan olmaktır. Her kara bulutun arkasında umut ışığı vardır. Zayıf yönlerinizden faydalanmayı ve bunları kendinizi geliştirmek için kullanmayı öğrenmek, pozitif bir düşünce tarzı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Rahatlamayı Öğrenin ve Nefes Alın

Deneyimlediğiniz her şeyden bunaldığınızı düşündüğünüzde bir dakika geri çekilin ve nefes alın. Bunu yapmak başka bir bakış açısı kazanmanıza ve belirli durumlara daha iyi yollarla yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kendinize yansıtmak ve eylemlerinizi değerlendirmek için de mükemmel bir zaman olabilir. Rahatlayın ve enerjinizi sorunları arttırmak yerine sorunlara çözüm bulmaya odaklayın.

Bir Kişiyi Gülümsetin

Gülümsemek ruh halinizi iyileştirmenin en basit yoludur. Bir kişiyi gülümsetmek özellikle de yakın olduğunuz bir kişiyi gülümsetmek, pozitif bakış açısı oluşturmanıza yardımcı olur. Her gün en az bir kişiyi gülümsetmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu, giydikleri kıyafete iltifat ederek veya sadece iyi bir arkadaş oldukları için teşekkür ederek yapabilirsiniz. Bu şekilde davranmanın sadece sizin için değil aynı zamanda çevrenizdeki insanlarla kurduğunuz ilişki için de pozitif etkileri olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Sonuç

Değerli olan hiçbir şey kolay elde edilmez ve optimist kişiler çaba sarf etmeye değer verir. Bir şeyleri sabırla yapıp elde etmenin tatmin hissi daha fazladır. Optimist olan bireyler bu hissi yakından tanır. Yaşam koçluğu, yönlendirmeye, hesap verilebilirliğe ve pozitif akış açısını geliştirmek için güce ihtiyaç duyan kişilere yardımcı olma şeklidir.