Yaşam Koçu ile Çalışmanın Avantajları

Sep 22, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Yaşam Koçu ile Çalışmanın Avantajları

Yaşam koçluğunu duymuş olmanız ve neleri içerdiği hakkında bir fikriniz olma ihtimali oldukça yüksektir, ancak bir yaşam koçu ile çalışmanın avantajlarını gerçekten biliyor musunuz? Son yıllarda giderek daha fazla insan kişisel büyüme ve gelişimleri için yaşam koçları ile çalışmanın avantajlarını görmekte, sorunlarını çözmek için koçlara yönelmekte ve hedeflerine giden yolda doğru adımlar atmaktadır. 

Yaşam Koçu Nedir?

En temelde yaşam koçu, seçimler, sorular, düşünceler ve yeni davranışlar yolu ile derin bir değişimi mümkün kılabilen, koç ve koçluk yapılan arasında yönlendirici olmayan, işbirlikçi bir konuşmadır. Bu sürecin bir parçası olarak, danışanlara yaşamları, işleri, ilişkileri ve daha fazlası hakkında cesurca karar verme yetkisi verir. 

Buradaki kilit nokta ise koçun danışanın bu kararları kendisi için vermesine yardımcı olmasıdır. Koçun rehberliği yoktur ve koçluk yapılan kişi için etkiyi ve değişimi genellikle çok derin yapan da yaşam koçluğu dinamiğinin bu unsurudur. 

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Hayattaki amacınız ve tutkularınız hakkında daha fazla netlik kazanmanıza yardımcı olur; Bazılarımız hayattan ne istediğimizi, onu neden istediğimizi ve onu nasıl elde edebileceğimizi bilmiyoruz. Bir yaşam koçu ile çalışmak, kim olduğunuzu daha iyi anlamanın, becerilerinizi, yeteneklerinizi ortaya çıkarmanın ve hayatınıza neyin anlam kattığını keşfetmenin harika bir yolu olabilir. 

Belli sorunlara çözüm üretmek; Her koçluk seansı ve ilişkisi benzersizdir. Bazı insanlar akıllarında belirli bir amaç olmadan bir yaşam koçluğu seansına gelirken, bazılarının ise üzerinde çalışmak ve çözüm bulmak istedikleri belirli sorunları olur. Amacınız ister ilişkinizi geliştirmek ya da düzeltmek olsun isterseniz de kendi işinizi kurmak olsun bir yaşam koçuna sahip olmak, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyebilecek belirli engelleri ya da engelleri belirlemede size gerçekten yardımcı olabilir. Yaşam koçu, bakış açınızı değiştirmenize ve belirli sorunlara yeni çözümler belirlemenize yardımcı olur. 

Yaşam koçu hedef belirlemede ve bu hedeflere ulaşmak için bir eylem planı hazırlamada size yardımcı olur; Kendinize hedefler belirlemek zor bir süreç olabilir. Kısa vadeli hedefleri sürekli gelişen bir düşünce, istek ve inanç dalgasından çıkarmak zor olabilmektedir. Uzun vadeli hedefleri görselleştirmek genellikle çok zordur. Gelecekte nerde olmak istediğinizi ve oraya ulaşmak için atacağınız adımları anlamak paha biçilmezdir. Yaşam koçu alanını koruyarak açık ve yansıtıcı sorular sorarak hem yakın hem de gelecekteki istek ve ihtiyaçlarınızı anlamanızı geliştirerek zorlu hedef belirleme sürecinde size yetkin bir şekilde rehberlik edebilecektir. 

Online Yaşam Koçu

Online yaşam koçluğu, kişisel gelişim, güçlendirme, dönüşüm ve başarı süreci uygulamasıdır. Hayatınızın her alanında- hayatınızın çoğunda doğru kararlar almanıza yardımcı olmaya odaklanır. Çoğumuzun hayatımız için büyük hayalleri ve hedefleri var. Kendimize sadık, macera, sevgi dolu ilişkiler, topluluk, amaç ve katkı ile dolu tutkulu ve anlamlı hayatlar hayal ediyoruz.  Kuşkusuz bu hayaller ve hedefler online yaşam koçu ile mümkün kılınabilir. 

İlişki Koçu

İlişki koçu, özellikle evliliklerde, bireyleri ve çiftleri ilişki kurmak için hayati becerileri öğrenmelerinde destekleyen kişidir. İlişki koçları, size çatışma çözme becerilerini geliştirmeyi öğretir ve yakınlığı ve zevki derinleştirmek için bazı araçlar sunar. İlişkiler, dünyadaki mutluluk duygumuzun temelidir. 

Ne yazık ki toplumsal mesajlar bize birini sevmenin bir ilişkinin yürümesi için yeterli olduğunu söylüyor. Ve eğer ilişkinizde çatışma yaşıyorsanız, bu sadece doğru kişiyi bulamadığınız anlamına gelir. İşte bu noktada bir ilişki koçunun devreye girdiği yerdir. Harika bir ilişkiye sahip olmak istiyorsanız mutlaka bir ilişki koçu ile çalışmaya başlamalısınız.