Yaşam Koçu Nedir?

Jun 14, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam koçu son dönemlerde pek çok kişinin sık sık başvurduğu koçluk hizmetleri arasında yer almaktadır. Yaşam koçu, kişilerin hayatlarında yaşadığı problemlerin kaynağını ve çözümünü bulmasına bir yol gösterisi olan kişilerdir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yaşam koçlarının kişilerin hayatlarındaki problemleri çözmediği, kişinin söz konusu probleme çözüm bulabilmesi için çeşitli yollar sunmasıdır.

Yaşam koçu olmak konusunda son zamanlarda yoğun bir talep soz konusu. İş yaşamında aradığı tatmini bulamayan veya insanlarla bire bir iletişim kurarak daha başarılı olacağına inanan pek çok birey iş yaşamından ayrılıp yaşam koçu olmak için yeni bir sayfa açıyor. Ülkemizde gerek yasam, gerekse yonetici ve takim koçluğu için bir çok uluslarası okul faliyet göstermektedir. Koçluk mesleğininde kalite standartlarının oluşturulması ve akreditasyon sürecinde, Uluslarası Kocluk Federasyonu (ICF) ülkemizde etkin bir şekilde faaliyet göstermektedir.

Yaşam Koçunun Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi yaşam koçunun kişilere sağladığı çeşitli faydalar bulunuyor. Bu faydaları şu şekilde açıklayabilmek mümkündür.

İnsanlar hayatlarındaki çeşitli hedeflere ulaşabilmek için profesyonel desteklere ihtiyaç duyabilirler. Kişilerin kendi kişiliklerine en uygun hedefleri belirleyebilmesi için yaşam koçluğu gibi bir koçluk desteğine ihtiyaç duyabildiklerini de ifade edebiliriz. Bu doğrultuda en büyük yardımcıları profesyonel bir koctur. Profesyonel bir yaşam koçu kişilerin hayatlarındaki çeşitli problemleri çözmesine yardımcı olurken kendileri için en doğru hedefi bulmalarını da sağlamaktadır. Bu doğrultuda yaşam koçluğuna başvuran kişilerin psikolojilerinde meydana gelen değişiklikler çözülebilir, ilişkileri çok daha sağlıklı bir hal alabilir, kendileri için en uygun mesleği seçebilirler ve hayatlarını kendi isteklerine göre planlayabilirler.

Bunun yanı sıra koçluk hizmetinin bazı kavramlar ile karıştırıldığını ifade edebilmek mümkündür. Koçluğun önemini aşağıdaki gibi ifade etmek mümkündür.

 • Koçluk, kişilerin işlerini kolaylaştıran ve çok daha büyük bir başarıya ulaşmalarını sağlayan bir yapıya sahiptir.
 • Danışanın var olan potansiyelini ortaya çıkartmak için koçluk hizmetlerine başvurulmaktadır.
 • Koçluk ile danışmanların iç gücü gün yüzüne çıkartılabilir.
 • Koçluk ile kişilerin motivasyonların gözle görülür bir artış meydana gelmektedir.
 • Koçluk ile danışmanların sorumluluklarının farkına varması ve bu sorumluluklar doğrultusunda hareket etmesi sağlanır.
 • Koçluk hizmeti sayesinde danışanlar yaşama çok daha aktif bir şekilde katılabilmektedir.
 • Koçluk hizmeti danışmanların zamanlarını çok daha verimli bir şekilde geçirmelerini sağlar.

Yaşam Koçluğunun Önemi

İngilizce dil bilimcilerine göre koçluk kavramı coach kelimesinden türetilmiştir. Koçluk, kelime anlamı olarak birini birden başka bir yere götürmek anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda günümüzde sunulan koçluk hizmetlerini kişilerin istedikleri performansa ulaşabilmeleri için koç ve danışan arasında kurulan bir iletişim sürecinden ibarettir. Koçluk hizmetlerine genellikle kişilerin içinde bastırdığı duyguları ve potansiyeli gün yüzüne çıkarabilmek için başvurulmaktadır. Bunun yanı sıra koçluk hizmetleri ile olasılıklara ve hedeflere dayalı bir gelişim ve öğrenme süreci de gerçekleştirilebilmektedir. 

Koçluk hizmeti son zamanlarda çeşitli nedenler ile başvurulan güçlendirici bir hizmettir. Bu doğrultuda koçluğun kişilerin gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Koçluk hizmeti sayesinde danışanların kendi belirledikleri hedeflere koçun da desteği ile ulaşabilmeleri mümkün hale gelmektedir. Bu süreç sayesinde kişiler kendilerini çok daha tanıyabilir ve içlerindeki potansiyeli keşfedebilirler.

Bütünsel Yaşam Koçluğu Nedir?

Bütünsel yaşam koçluğu; koçluk türlerinden bir tanesidir. Hayatın anlam arayışı artan, hayattan elde edilenler bakimindan yeteri kadar tatmin olmayan, neden hep kötü şeyler benim başıma geliyor düşüncesinde olan, hayatın döngüsünü karıştırarak sıkışıp kalan, beden-ruh ve zihin arasında yeterli dengeyi kuramayan, hayatını yeniden kurgulamak isteyen ve yepyeni farkındalıklar oluşturmak isteyen  kişilere yasam koculugu inbaşvurduğu destek sağlar.. Bu doğrultuda bütünsel yaşam koçluğu tamamen kişilerin kendi hayatları, zihinleri ve ruhları ile ilgili problemlerin çözüme kavuşturulmasını sağlamaktadır. Bütünsel yaşam koçluğu hizmeti alan kişilerin çeşitli faydalardan yararlanabileceğini de ifade edebiliriz. Peki, söz konusu faydalar nelerdir? Gelin inceleyelim.

Bütünsel Yaşam Koçluğu Faydaları

Bütünsel yaşam koçluğunun faydalarını aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

 • Bütünsel yaşam koçluğu ile bireylerin kişisel temellerini sağlamlaştırılmaktadır.
 • Bütünsel yaşam koçluğu kişilerin hayatlarına yönelik amaçları belirlemesine yardımcı olmaktadır.
 • Bütünsel yaşam koçluğu bireylerin gelecekleri ile ilgili amaç ve hedefleri belirlemelerini sağlar.
 • Bütünsel yaşam koçluğu bireylere gereken manevi desteği sağlayarak çok daha iyi bir işte çalışmalarını ve bu doğrultuda çok daha yüksek gelirler elde etmelerini sağlar.
 • Bütünsel yaşam koçluğu kişilerin sevdikleri ile çok daha kaliteli bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.
 • Bütünsel yaşam koçluğu bireyler arasındaki iletişim güçlendirilmesini sağlar.
 • Bütünsel yaşam koçluğu kişilerin çok daha kararlı ve kendinden emin olmasını sağlar. Bu doğrultuda bireyler çok daha isabetli kararlar verebilmektedir.
 • Bütünsel yaşam koçluğu hizmetini alan bireyler yaşamlarında gereken değişiklikleri korkusuz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.
 • Bütünsel yaşam koçluğu kişilerin yeteneklerini ve içlerinde bastırdıkları potansiyeli keşfetmelerini sağlar.

Bütünsel Yaşam Koçluğu Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütünsel yaşam koçluğunun kişilere sağladığı faydalar göz önüne alındığında bireylerin hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlayabilmek mümkündür. Bu nedenle söz konusu koçluk hizmetinden faydalanırken kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi ise koçluk hizmeti alacağınız koçun seçimidir. Detaylı bir araştırma yaparak alanında uzman ve akreditasyonu olan profesyonel koçlar ile çalışabilirsiniz.