Yaşam Koçu Sertifikası Nasıl Alınır?

Sep 30, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Yaşam Koçu Sertifikası Nasıl Alınır?

İnsanların potansiyellerini fark etmelerine yardımcı olmayı hayal ediyor musunuz? Yaşam koçları tam da bunu yapar, bir girişimci olarak insanların yaşamında başarıya ulaşmalarına yardımcı olur. Onları neşelendirmek, sorumlu tutmak ve hayatlarını dönüştürmek için yaşam koçunun da desteği ile insanlar potansiyellerine ulaşabilirler. 

Başkalarına karşı merhametli, her zaman dinlemeye istekli, sorunları yaratıcı bir şekilde çözebilen ve insanların başarılı olduğunu görmekten gerçekten keyif alan bir insansanız, o zaman bu sizin için bir meslek olabilir. Bir yaşam koçu olabilir ve insanların yaşamlarında nasıl fark yaratacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Bu kulağa yapabileceğiniz bir şey gibi geliyorsa, o zaman nasıl yaşam koçu olunacağını öğrenmek isteyebilirsiniz. Farklı formatlarda sunulan yaşam koçlu sertifikasyon online programları ile her zamankinden daha kolay. Halihazırda danışmanlık gibi ilgili bir alanda çalışıyor olun ya da farklı bir alandaki çalışmanızı bırakıp yaşam koçu olmaya karar verin hiç önemli değil. Sahip olduğunuz becerilerden yararlanmanın ve bunları kullanmanın harika yolu yaşam koçluğudur. 

Yaşam koçları programları söz konusu olduğunda, bir dizi farklı eğitim, eğitim programı ve lisanslama kuruluşları bulunur. Yaşam koçlarımız dünyaca ünlü akreditasyon kuruluşlarından eğitim almış lisanslı yaşam koçlarıdır. 

Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam koçu, kişilerin zorluklarda ustalaşarak ve hedeflere ulaşarak hayatta tatmin olmalarına yardımcı olan bir sağlıklı yaşam, zihniyet ve girişimcilik uzmanıdır. Koçlar genellikle koçluk yaptıkları kişilerin hayatın en büyük engellerinden bazılarının üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Kariyer engelleri, aile mücadeleleri, zihinsel refah ve daha fazlası. 

Daha da önemlisi, bir yaşam koçu, danışanlarına anında çözümler sunmak yerine, danışanlarının sorunlarını kendileri çözmelerine yardımcı olacak araçlar ve teknikler kullanır.  Bir yaşam koçu olarak, danışanlar ile bire bir ya da grup ortamlarında çalışarak hedefleri, engelleri ve danışanlarınızın hayatındaki ilerlemenin diğer önemli özelliklerini netleştirmeye yardımcı olacaksınız. Yaşam koçu, danışanının yapmak istediği değişiklikleri belirledikten sonra, bu değişikliği gerçekleştirmeye olanak tanıyan bir strateji oluşturmak için birlikte çalışırlar ve bu süreçte onları destekleyerek istediği değişimi elde etmesini sağlar. 

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Bir yaşam koçu ile çalışmanın temel faydalarından biri, karşılaştığınız sorunlar hakkında yeni ve bilinçli bir bakış açısı kazanma yeteneğidir. Bir yaşam koçu, zorluklar karşısında yeni bir bakış açısı sunmanın yanında başarınızın önünde duran olumsuz kalıplara odaklanmanızda yardımcı olabilir. 

Pek çok insan, bir yaşam koçu ile çalışmayı mevcut koşulları ile sürmek istediği hayat arasındaki boşluğu doldurmanın bir yolu olarak görmektedir. Bir yaşam koşu ile güçlerinizi birleştirmenin olumlu sonuçlarından bazıları ise şöyledir;

  • Daha iyi iş ve yaşam dengesi
  • Uzun süredir devam eden korku ve endişelerin ortadan kalkması
  • Gelişmiş yaratıcılık
  • Daha fazla finansal güvenlik
  • Gelişmiş iletişim becerileri
  • Daha tatmin edici bir iş hayatı
  • Arkadaşlarınız ve ailenizle daha güçlü ilişkiler

Online Yaşam Koçluğu; yaşam koçluğu şahsen yapıldığında daha etkili olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu yaşam koçluğu, online ya da telefon üzerinden koçluk yapmanın, gruplarda ya da yüz yüze koçluk yapmaktan daha etkili olduğuna inanmaktadır. Bir yaşam koçu ile online ya da telefon üzerinden çalışmanın sayısız faydası vardır. Bu faydalar ise;

  • Dünyanın her yerinden sizin için en iyi koçu bulabilirisiniz,
  • Aralarından seçim yapabileceğiniz 100 kat daha fazla koçunuz olabilir,
  • Tam olarak aradığınız uzmanlıkta uzmanlaşmış bir koç bulabilirsiniz.