Yaşam Koçunun Size Önerdiği Temel Davranışlar: Dünyada Pozitif Bir Etki Yaratmak

May 12, 2022 | Ebru Goksu Yildirim
Yaşam Koçunun Size Önerdiği Temel Davranışlar: Dünyada Pozitif Bir Etki Yaratmak

Hem hayatınızı hem de dünyayı değiştirmek için çok sayıda farklı şey yapabilirsiniz!

Herhangi bir şekilde dünyada büyük bir fark yaratan bireylerin ayrıcalıklı, hali vakti yerinde ya da özel olmadığını belirtmek birçok durumda oldukça önemli.

Bazıları orta sınıf bir aileden gelirken bazıları ise ilk aşamada kısıtlı kaynaklara sahip yıkıcı bir aileden geliyor olabilir. Ancak kendi yaşamınızı ve çevrenizdeki insanların yaşamlarını geliştirecek durumları keşfetmek için farklı yollara sapmış olabilirsiniz.

Düzenli olarak diğer insanlara yardımcı olma şansına ya da diğer insanların yaşamları üzerinde olumlu etkileri olacak iyi şeyler yapma şansına sahipsiniz. Böyle bir işe başlamak için ilk aşamada takip edebileceğiniz mükemmel birkaç adım şu şekildedir:

1. Daha fazla dahil olun

Kendinizi iyi hissetmenin mükemmel bir yolu, topluluğunuzda anlamlı bir amaç ya da neden için gönüllü olmaktır. Çalışmalar, gönüllü olmanın yaşam beklentisini uzatabileceğini ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda gönüllü olmak, değerlerinizi pratiğe dökmenize de izin verir.

Gönüllü çalışmalara katılarak diğer insanlar için bir örnek teşkil edebilirsiniz. Bu da diğer insanların yaşamlarını değiştirmenize izin verir. Gönüllü bir çalışmada yer almak diğer insanları da teşvik eder ve çevrenizdeki insanlara da bir etkilerinin olabileceğini gösterir. Aynı zamanda önem verdiğiniz bir kurum için hizmette bulunarak insanların takdir edeceği bir miras oluşturmanıza da izin verir.

Oy vermek de bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin başka bir mükemmel yoludur. Boşa çaba harcamak gibi görünse de her bir oy siyasi liderlere hepimizden sorumlu olduklarını ve yetersiz bir iş ortaya koydukları zaman göz ardı edilebileceklerini hatırlatır.

2. Daha Fazla Gülümseyin

İçten gelen bir gülümseme bulaşıcıdır. Gülümseme, diğer insanların gününü etkileyebilecek olan ortak bir dildir. Duygu durumunuzu iyileştirir ve sadece birkaç saniyenizi alır. Herhangi bir maliyeti bulunmaz ve her iki taraf için de anında olumlu bir etki oluşturur.

3. Ailenizle daha kaliteli zaman geçirin

En çok değer verdiğiniz insanlarla olan ilişkinizin kalitesini arttırmak için şimdiden daha iyi bir zaman yok.

Hızlı akışa sahip dünyada asla sona ermeyen yapılacaklar listesinin ortasında kapana kısılmak çok kolaydır. Böyle bir kapana kısılmışlık streslidir, enerjinizi tüketir ve vücudunuzla zihninizi yenileme şansını kullanma fırsatlarını elinizden alır. Sevdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirerek mutluluk seviyelerinizi arttırın.

Birlikte bir yerde oturabilir ve dikkat dağıtıcı herhangi bir öğe olmadan gerçek bir konuşma yapabilirsiniz. O gün neler olduğuna dair konuşun, gülün ve sevdiklerinizden bir şeyler öğrenin. Aynı zamanda pikniğe gitme planı yapabilir ya da birlikte seyahat ederek bir maceraya atılabilirsiniz.

4. Seçimlerinizin ve davranışlarınızın çevrenizdeki insanları nasıl etkilediğini göz önünde bulundurun

Her zaman sigara içmek, alkol almak, sağlıksız bir şekilde içgüdüsel olarak beslenmek gibi seçimlerinizin çevrenizdeki herkesi nasıl etkilediğini hatırlamaya çalışın. İşleri ele alma, ilişkiler ve aile konusunda alıştırmalar yapın.

Sık sık alkol almak ilişkinizde gerginliğe neden olabilirken sağlıksız beslenmek ise hastalık ya da erken ölüm riskinizi önemli ölçüde arttırabilir.

Koruyucu ekipman kullanmamak ya da iş yeri güvenliği için tasarlanmış olan politikalara uyum göstermemek kendinize zarar vermenize yol açabilir. Tüm bu kararlar diğer insanları da risk altına sokacaktır. Daha akıllı kararlar verme konusunda zorluk çekiyorsanız yetkili bir yaşam koçuyla çalışmayı düşünebilirsiniz.

5. Daha Fazla Sevgi Yaratın

Nasıl davranacağınızı seçecek güce sahipsiniz: sevgi ya da korku ile harekete geçebilirsiniz. Düzenli olarak meditasyon yapmak, şükretmek ve şefkat egzersizleri, bu dünyada daha fazla sevgi üretmek için kapasitenizi arttırabilir.

İster sokakta gördüğünüz yabancılar, ister arkadaşlarınız isterseniz de aileniz olsun bu dünyaya daha fazla sevgi verecek güce sahipsiniz. Kendi yaşamınızı ve çevrenizdeki insanların yaşamı için daha fazla sevgi yaratmanın gücünü inkar etmek mümkün değildir.

Gerçek potansiyelinizi ve BAE’de en iyi yaşam koçuyla özel koçluk seansları aracılığı ile nasıl iyi bir şeyler ve faydalı bir şeyler yapabileceğinizi daha iyi anlayın. Hemen iletişime geçerek dönüşüm yolculuğunuzu başlatabilirsiniz!