Zihinsel İyilik Halinizi Arttırmanın 9 Basit Yolu

Oct 07, 2021 | Ebru Goksu Yildirim
Zihinsel İyilik Halinizi Arttırmanın 9 Basit Yolu

Zihinsel İyilik Halinizi Arttırın

Günümüz dünyasında zihinsel iyilik hali öncelikli hale getirmeniz ve uzun uzadıya ele almanız gereken bir konu. Zihinsel ve duygusal olarak iyi olmak, varlığınızı sürdürmek için hayati önem taşıyor. Peki iyilik halinizi ne sıklıkta takip ediyorsunuz? Ne sıklıkta derin nefes alıyor ve genel iyilik halinizi değerlendiriyorsunuz?

Bu yazıda yaşam koçlarımız günlük aktivitelerle zihinsel iyilik halinizi nasıl arttırabileceğinize dair bazı temel noktaları paylaşacak.

Sağlıklı ilişkilere yatırım yapın

Yalnızlığın bir kişiyi geriye dönülmez bir noktaya sürükleme gücü olduğunu biliyor musunuz? Kulağa korkunç gelse de yalnızlık hissi o kadar güçlü ve rahatsız edici olabilir gibi kişinin zihinsel iyilik haline önemli etkilerde bulunabilir.

Yalnızlığı gidermeye yardımcı olmanın bir yolu ise sağlıklı ilişkiler kurmaktır. Bağlantı kurmak, düşüncelerinizi paylaşmak ve duygularınızın görmesini sağlamak için insanlarla birlikte olmak daha az yalnız ve daha fazla enerji dolu hissetmenizi sağlar. Arkadaşlarınız ya da aileniz gibi sevdiğiniz insanlarla konuşun ve duygularınız konusunda onlara dürüst olun. İhtiyaç duyduğunuzda yardım istemek sadece kendinize yardım etmek demek değil aynı zamanda sizi düşünen kişilere de yardım etmektedir.

Hedefler belirleyin ve kendinizi zorlayın

Zihninizi her zaman aktif tutmak için yaşam koçları size hedefler koymanızı önerir. Düşünmek için zaman ayırın, kendinize hedefler koyun ve bu hedeflere ulaşmak için çalışın. Bir şeye odaklandığınız zaman o şeye ulaşmak için zihninizi çalıştırabilirsiniz.

Hayatınıza dair bir amaca sahip olmak çok önemlidir. Üstünde çalışacak ve başaracak bir şeyiniz olduğu zaman zihniniz her zaman keskin kalır ve çalışmaya devam eder.

Kendinize bakın

Genellikle dönüp kendinize bakmayı ve nasıl hissettiğinizi anlamayı unutursunuz. Stresli veya depresif olup bunu fark etmeyebilirsiniz. Yaşam koçları zihin ve vücut farkındalığı geliştirmeyi öğretir. Zihinsel sağlığınızı kontrol etmek için kendinize alışkanlıklarınızla ilgili sorular sorun. Her zamanki halim mi? Hiç yoktan rahatsız olmaya mı başladım? Akşamları iyi uyuyor muyum? Sürekli yorgun hissediyor muyum?

Nasıl hissettiğinizi bir kenara yazın ve bir sonraki adımınıza karar verir. Hayatın durağan hale geldiğini hissediyorsanız yeni bir hobiye başlayın veya bir kitap okuyun. Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa bir yaşam koşuyla iletişime geçin.

Şükredin

Biraz pratik yaparak kolaylıkla şükretmeyi öğrenebilirsiniz. Olumsuz duygulara kapıldığınızı hissettiğiniz zaman şükrettiğiniz şeyleri düşünün. Sabahları uyandığınızda yeni gün için şükredin. Şükrettiğiniz küçük ya da büyük şeyleri her gün günlüğünüze yazmak için birkaç dakika ayırın.

Genel olarak hayatınızda olan şeyler için şükrederken aynı zamanda hayatınızda olan kişilere karşı sevgi de gösterin. İş arkadaşınızı başarılarından dolayı kutlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşarak onlara sizin için ne kadar anlamlı ve önemli olduklarını söyleyebilirsiniz. Çevrenizdeki iyi şeylere bakın ve çevrenizdeki bu iyi şeylerle mutlu olmayı öğrenin.

Ter atarak fiziksel iyiliğinizi de destekleyin

Zihinsel iyilik haliniz aslında fiziksel iyilik halinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle birçok durumda her iki iyilik halini de bir arada ele almak gerekir. Yorgun veya bıkkın hissettiğinizde beyniniz de bu yorgunluk ve bıkkınlık halini taklit ederek depresyona girer. İster endişeli ister stresli ister depresif olun, egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirecektir. Egzersiz yapmak uyku kalitenizi iyileştirir, vücudunuzun rahatlamasını sağlar ve endorfin ya da mutluluk hormonlarının üretimini arttırır.

Parkta yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşten yüksek yoğunluklu spor salonu antrenmanına kadar her şey hem fiziksel iyilik halinizi hem de zihinsel iyilik halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Meditasyon yapmayı öğrenin

Meditasyon sayesinde zihninizde bulunan tüm düşünceleri temizleyerek tek bir noktaya odaklanabilirsiniz. Meditasyon yapmak düşüncülerinizi daha iyi kontrol etmenize ve düşüncülerinizi daha rahat yönlendirmenize yardımcı olur.

Zihninizi düşüncelerden temizleme konusunda zorlanıyorsanız ilk olarak farkındalık meditasyonu ile başlayabilirsiniz. Farkındalık meditasyonu daha ziyade kontrollü düşünce sürecidir. Hayatınızdaki olumsuz anları düşünme eğilimi gösterdiğiniz zaman zihninizi pozitif düşüncelere doğru yönlendirin ve bu yöne doğru kontrol sağlayın. Farkındalık meditasyonu sayesinde stres seviyenizi azaltabilir, ilişkilerinizi iyileştirebilir, odaklanma becerinizi ve hafızanızı güçlendirebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Uykunuza öncelik verin

Hayatında “başarıyı” bulmak isteyen kişiler ilk olarak uykularından feragat ederler. Bu ikisi arasında herhangi bir ilişki olmasa da birçok insan uyumamanın önemli işleri yapmak için onlara daha fazla zaman kazandıracağına inanıyor. Eğer size de bu insanlardan biriyseniz bu öneri sizin için gelsin.

Uykusuz kalmak hiçbir şekilde sağlıklı değildir. Yeterli düzeyde uyumadığınızda duygusal ve psikolojik iyilik haliniz etkilenir ve bu durumda da ciddi zihinsel sorunlara yol açar. Çalışmalar, uykusuzluk yaşayan kişilerin ilk üç yıl içerisinde diğer kişilere göre depresyona girme riskinin dört kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Her akşam kesintisiz 7-9 saat uyumak sadece zihinsel sağlığınızı iyileştirmekle kalmayacak aynı zamanda gün boyunca enerji dolu olmanızı da sağlayacaktır. Eğer akşamları uyumada güçlük çekiyorsanız sağlıklı bir uykuyu tetikleyecek farklı teknikleri deneyebilirsiniz. Dengeli beslenmek, kafein alımını azaltmak, alkol ve sigaran kaçınma ve düzenli olarak egzersiz yapmak uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Kişisel bakıma zaman ayırın

Kişisel bakım fikri kişiden kişiye değişir. Ancak bunun altına yatan motivasyon oldukça basittir. Kendiniz fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı olma konusunda yardımcı olmak isteriniz. Farklı insanların kişisel bakım için farklı yöntemleri olduğunu bilsek de yaşam koçları genellikle egzersiz yapmak, meditasyon yapmak, seyahat etmek, sağlıklı beslenmek ve yeni şeyler denemek için zihninizi ve bedeninizi sakinleştiren aktiviteleri önerirler. Sizin kişisel bakım yönteminiz burada yer alan seçeneklerden çok farklı olabilir. Ancak eğer kendinize veya çevrenizdeki insanlara zarar vermeden bunları yaparken mutlu hissediyorsanız istediğiniz kişisel bakım yöntemini uygulayabilirsiniz.

Her gün kendinize en az 20 dakika ayırın. Her gün kendinizle az da olsa zaman geçirmek hayatınız boyunca sağlıklı ve mutlu kalma ihtimalinizi arttıracaktır.

İhtiyaç duyduğunuzda yardım alın

Birçok bireyin deneyimleri boyunca öğrendiği tek bir şey varsa o da ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemenin önemidir. Birçok kişi kendisine “her şeyi ben hallederim” dese de birçok kişi bunu yapmakta başarısız olur. Eğer birinin size yardım etmesini istiyorsanız yaşam koçundan yardım istemenin utanılacak ya da sıkılanacak bir durumu yoktur.

Her geçen gün daha da fazla kişinin zihinsel sorunları ve profesyonel yardım almayı normalleştirdiği bu günlerde yardım almanın çevresini saran katı sınırlar yumuşamaya başladı. En kısa zamanda gerekli ve etkin terapi seanslarına başlamak için Dubai’deki yaşam koçumuza ulaşın.